Szukaj

Możesz odciąć swoje dzieci od napojów gazowanych

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy mają dobrą wiadomość dla rodziców martwiących się wagą swoich dzieci – możliwe jest zaprzestanie picia przez nie słodkich napojów, przez co będą przybierać na wadze mniej. Zła wiadomość jest taka, że wymaga to dużego zaangażowania.Dwa badania opublikowane niedawno w „The New England Journal of Medicine” pokazują, że dzieci zaprzestają picia słodkich napojów gazowanych, soków i napojów izotonicznych, jeśli mają alternatywę, czyli inny napój pod ręką.

Pomaga też zachęcanie, nagradzanie i doradzanie.

W jednym z badań dzieci zredukowały tkankę tłuszczową, natomiast w obu eksperymentach te, które dostawały napoje dietetyczne lub wodę, przybrały na wadze mniej niż rówieśnicy kontynuujący niezdrowe nawyki.

Naukowcy udowadniają więc, że można walczyć z otyłością, ale wymaga to dużo pracy i uwagi.

Jeden z eksperymentów przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych. Cara Ebbeling, dr David Ludwig i ich współpracownicy z Boston Children's Hospital pracowali z 224 dziećmi z nadwagą lub otyłością z 9 i 10 klasy, regularnie pijącymi słodkie napoje.

Naukowcy podzielili całą grupę i uczynili łatwym dla połowy dzieci wyrzucenie śmieciowych napojów. Przez rok dostarczali im za to do domów wodę i dietetyczne napoje. Wysyłali też mailowe przypomnienia i zapewnili doradztwo dietetyczne.

Na początku badania dzieci piły średnio blisko dwa słodzone napoje dziennie – gazowane, izotoniczne, soki owocowe itp. Grupa, która dostawała napoje niezawierające cukru i wodę, zaprzestała picia słodzonych napojów w ogóle. Po roku ci uczestnicy ważyli mniej – średnio o cztery funty – niż dzieci z grupy kontrolnej, które utrzymały nawyk picia słodkich napojów gazowanych.


Jak zauważyli badacze, żaden inny pojedynczy produkt spożywczy w tej ilości i po prostu przez zmniejszenie jego przyjmowania, nie wykazał tak znaczącego wpływu na zmiany w masie ciała.

Po dwóch latach jednak korzyści ustały – dzieci wróciły do starych nawyków.

Drugi eksperyment przeprowadzono w Holandii i uzyskano podobne wyniki. Janne de Ruyter z VU University Amsterdam i jej współpracownicy pracowali z 641 dziećmi o normalnej wadze pomiędzy 4 i 12 rokiem życia. Losowo przypisano je do dwóch grup. Przez 18 miesięcy jedna z nich dostawała 8 uncji sztucznie słodzonego napoju, a druga 8 uncji napoju słodzonego cukrem.

Po 18 miesiącach dzieci, które dostawały dietetyczną wersję napoju, przybrały na wadze mniej (o około 2 funty).

Odkrycia te stoją w sprzeczności z badaniami sugerującymi, że picie dietetycznych napojów może powodować wzrost wagi ciała, ponieważ zmysły czując słodki smak „domagają się” kalorii, które dostają w inny sposób, np. poprzez odczucie głodu zmuszające do jego zaspokojenia.

Dzięki eksperymentom ze słodkimi napojami naukowcy mogą też znacznie lepiej odpowiedzieć na pytanie o to, skąd bierze się epidemia otyłości (czy to słodzone napoje, śmieciowe jedzenie, za mało ćwiczeń, czy kombinacja różnych czynników). Badacze nie oferują jednak prostej recepty na walkę z problemem. Nie można skopiować wyników ich badań i zastosować ich na poziomie populacji.

Dane z dwóch badań wyraźnie za to wskazują, że kalorie pochodzące ze słodzonych napojów mają znaczenie, a nad przyzwyczajeniami konsumentów można pracować. Nawet producenci walczący do niedawna z sugestiami, jakoby słodzone napoje były jedną z przyczyn epidemii otyłości, współpracują teraz z amerykańskimi szkołami w celu zastąpienia słodkich napojów gazowanych automatami z wodą i napojami dietetycznymi.

Komentarze do: Możesz odciąć swoje dzieci od napojów gazowanych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz