Szukaj

Leczenie probiotykami nadzieją dla wcześniaków?

Podziel się
Komentarze0

„Dobre” bakterie, żyjące w naszych jelitach, przynoszą wiele przeróżnych korzyści zdrowotnych - od walki z chorobami do zapobiegania otyłości. W swoim ostatnim badaniu Kriston Ganguli z Massachusetts General Hospital for Children and Harvard Medical School wraz z innymi naukowcami, odkryli kolejne korzyści, jakie przynoszą owe bakterie.Wyniki badania zostały opublikowane w artykule Probiotics prevent necrotizing enterocolitis by modulating enterocyte genes that regulate innate immune-mediated inflammation, który ukazał się w „American Journal of Physiology - Gastrointestinal and Liver Physiology” wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Fizjologiczne.

Jedną z chorób przyczyniających się do licznych zgonów wśród wcześniaków jest NEC, tj. martwicze zapalenie jelit (ang. necrotizing enterocolitis), które atakuje od 8 - 13% dzieci ważących nie więcej niż 3 funty i 4 uncje. Ponad połowa z nich dotkniętych przez chorobę, umiera.

U dzieci zaatakowanych przez chorobę, infekcja bardzo szybko kolonizuje zdrowe jelita, co wywołuje u chorych ostrą reakcję zapalną. Prowadzi ona do zniszczenia i obumarcia tkanek, a jednym z poważniejszych sposobów leczenia, jest interwencja chirurgiczna.

Sterydy są jednym z niewielu sposobów zapobiegania NEC, jednak ich stosowanie może przyczynić się do wystąpienia niepożądanych komplikacji.

Ostatnie badania kliniczne opierały się na podawaniu probiotyków w formie suplementów diety przy okazji promocji zdrowego trybu życia; przyniosły one obiecujące wyniki, zarówno w przypadku ograniczenia występowania, jak i zapobiegania NEC.

Dlaczego badanie to jest tak ważne?

Podczas gdy NEC jest dość złożoną dolegliwością, autorzy sugerują, że ich badanie dotyczy kluczowego elementu problemu. Jeśli oczyszczanie wydzielin bakterii probiotycznych może przyczynić się do zmniejszenia częstotliwości występowania NEC, może to stanowić niezwykle obiecującą nową drogę dla badań klinicznych.  Co więcej, mogą znacznie zmienić standard opieki dla dzieci dotkniętych tą chorobą.

Naukowcy dodali także, że obiecujące wyniki, mogą prowadzić do przyszłych badań klinicznych, w celu zbadania wszystkich czynników wywołujących chorobę oraz jej zapobiegających, dużo bardziej szczegółowo. Ostatecznie naukowcy dodali, że wydzielina z bakterii probiotycznych może zapobiegać rozwojowi NEC u wcześniaków, oszczędzając jednocześnie życie wielu tysięcy dzieci każdego roku.

Komentarze do: Leczenie probiotykami nadzieją dla wcześniaków?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz