Szukaj

Kwestionariusz wypełniony przez rodziców pomaga zidentyfikować ryzyko autyzmu u rocznych dzieci

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z University of North Carolina School of Medicine podczas swoich najnowszych badań przyjrzeli się w jakim stopniu wyniki ankiety przeprowadzane wśród rodziców 12-miesięcznych dzieci okazują się trafne w późniejszych latach życia ich pociech.Naukowcy w swoim badaniu przeanalizowali wyniki ankiety Firts Year Inventory (FYI) przeprowadzonej wśród rodziców 699 maluchów, którym następnie, kiedy ich dzieci osiągnęły wiek 3 lat, zadano kolejny zestaw pytań, mających potwierdzić przypuszczenia lekarzy, które pojawiły się po ewaluacji wyników pierwszej części ankiety.

Dzieci, u których na podstawie FYI stwierdzono ryzyko zachorowania na autyzm, były dodatkowo poddane diagnozie lekarskiej opartej na rezultatach spotkania z psychologiem.

Wyniki wskazały, że 31 procent dzieci, które na podstawie FYI zostały uznane za zagrożone autyzmem, w wieku trzech lat wykazywały zaburzenia spektrum autystycznego. Poza tym, 85 procent takich dzieci wykazywało innego typu zaburzenia rozwoju.


„Wyniki te wskazują, że zdecydowana większość dzieci, których wynik FYI był pozytywny, rzeczywiście doświadczyła pewnego rodzaju opóźnienia w rozwoju w wieku trzech lat, które może wymagać wczesnej interwencji” - stwierdza dr Grace Baranek.

„Te odkrycia dają nadzieję i zachęcają do zmiany podejścia co do wykorzystania obserwacji zachowania niemowląt, których dokonują rodzice, jako narzędzia do identyfikacji rocznych dzieci, które są narażone na zaburzenia spektrum autystycznego” – zauważa jej koleżanka dr Lauren Turner-Brown.

"Identyfikacja zagrożenia autyzmem w wieku 12 miesięcy może pozwolić dużej liczbie dzieci i ich rodziców na uzyskanie dostępu do odpowiedniej pomocy miesiące lub lata wcześniej niż byliby oni w stanie w ogóle wykryć problem korzystając z tradycyjnych metod” – dodaje.

Komentarze do: Kwestionariusz wypełniony przez rodziców pomaga zidentyfikować ryzyko autyzmu u rocznych dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz