Szukaj

Kłótnie małżeńskie rodziców wpływają na rozwój intelektualny dzieci

Podziel się
Komentarze0

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez naukowców z Auburn University i Catholic University of America, konflikty między rodzicami są dla dzieci jednym z zewnętrznych czynników stresu. Dzieci na co dzień patrzące na kłótnie rodziców inaczej reagują na sytuacje stresowe, co wpływa na ich rozwój umysłowy i intelektualny. Wyniki badań zostaną wkrótce opublikowane na łamach dwumiesięcznika Child Development.Naukowcy oparli swoje badania na próbie 251 dzieci z różnych środowisk, które wychowywane były przez oboje rodziców.

Uznano, biorąc pod uwagę częstotliwość występowania kłótni, ich intensywność oraz brak porozumienia między rodzicami, że dzieci od ósmego roku życia są świadomymi świadkami konfliktu miedzy rodzicami.

Badania skupiały się na tym, jak takie dzieci reagują na stres, i w tym celu wzięto pod uwagę nieregularności w rytmie ich oddychania (ang. respiratory sinus arrhythmia - RSA) oraz reakcję układu przywspółczulnego na sytuacje stresowe.


Również szybkość rozwiązywania problemów i dostrzegania wzorców w nowych informacjach zostały zmierzone u dzieci w wieku 8, 9 i 10 lat.

Okazało się, że te dzieci, które były świadkami konfliktu między rodzicami w wieku 8 lat i u których już wtedy widać było pierwsze oznaki nieregularności w ich rytmie oddychania, rok później miały ten rytm zdecydowanie zaburzony.

Ponadto, takie dzieci wraz ze słabszą reakcyjnością układu przywspółczulnego, wykazywały wolniejszy rozwój umysłowy i intelektualny.

Jeden z naukowców biorących udział w tych pracach, J. Benjamin Hinnant, stwierdził, że wyniki badań potwierdzają wpływ stresu na układ przywspółczulny, który z kolei reguluje umiejętność skupienia uwagi, a co za tym idzie - rozwój intelektualny.

Komentarze do: Kłótnie małżeńskie rodziców wpływają na rozwój intelektualny dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz