Szukaj

Kiedy dzieci w Niemczech przybierają na wadze?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy współpracujący z profesorem Periklesem Simonem, przełożonym Wydziału Medycyny Sportowej Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji (JGU) w Niemczech, na podstawie ostatnich analiz sugerują, że niemieckie dzieci przybierają na wadze zaraz po wstąpieniu do szkoły podstawowej.Rozwój wagi od narodzin do wieku pięciu lat jest obecnie u dzieci prawie identyczny jak dwadzieścia lat temu. Zarówno dzisiaj jak i wówczas, u około 10 procent dzieci w tym przedziale wiekowym diagnozowano nadwagę.

Widoczna jest nawet niewielka tendencja do osiągania mniejszej wagi w ciągu pierwszych pięciu lat życia u obecnych dzieci.

Jednakże, odkryliśmy, że w ciągu trzech kolejnych lat uczęszczania do szkoły dochodzi do znacznego wzrostu częstotliwości występowania nadwagi, w porównaniu do reprezentatywnej próbki międzynarodowej i niemieckiej, wyjaśnia Sascha Hoffmann z Instytutu Sportu JGU.


Wspierani przez grupę badaczy z wydziału świadomości i percepcji z Uniwersytetu w Tybindze, naukowcy JGU postawili stosunkowo proste pytanie: kiedy dokładnie niemieckie dzieci przybierają na wadze?

Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Obesity.

Rezultaty przeprowadzonych doświadczeń wskazują, że w Niemczech największy przyrost wagi może pojawić się w wieku 7,2 lat. U ponad 20 procent niemieckich dzieci w wieku lat 8 stwierdza się nadwagę. Około 20 lat temu problem ten dotyczył tylko 10 procent dzieci.

W trakcie spodziewanej fazy krytycznej przypadającej na okres dojrzewania, taki współczynnik nadwagi pozostaje względnie stały, aż do dorosłości.

Nadzorujący badania profesor Perikles Simon ostrzega jednak przed założeniem, że powody takiego wzrostu wagi wynikają głównie z faktu uczęszczania do szkoły: Nasze dzieci uczęszczały do szkół również 20 lat temu, a obecne dzieci mają do czynienia z podobnym środowiskiem szkolnym. Jedyną różnicą jest to, że wcześniej nie było tak gwałtownego wzrostu liczby dzieci z nadwagą. Zakładamy, że jest to spowodowane dość złożoną interakcją wielu czynników, które prawdopodobnie występują przede wszystkim w środowisku domowym dzieci.

Komentarze do: Kiedy dzieci w Niemczech przybierają na wadze?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz