Szukaj

Karmienie piersią związane jest z mniejszą liczbą zakażeń uszu, zatok u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Karmienie piersią jest naturalną barierą ochronną dla niemowląt, jednak naukowcy sugerują, że ochrona ta może mieć trwalszy efekt. Wśród 6-latków, które karmione były piersią znacznie rzadziej zauważa się infekcje ucha, zatok oraz gardła. Im dłużej dzieci były karmione piersią tym mniejsze prawdopodobieństwo na zakażenia w dzieciństwie.

Dr Ruowei Li, epidemiolog z Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) w Atlancie, potwierdza: - To badanie dostarcza dowodów, że korzyści zdrowotne wynikające z karmienia piersią są najlepszą receptą na zapobieganie zakażeniom u dzieci.

Li i współpracownicy wykorzystali dane dotyczące kobiet, które kiedyś brały udział w badaniach dotyczących karmienia piersią i poprosili je o podanie liczby i rodzaju infekcji u ich dzieci. Pytali również o częstotliwość bywania w gabinecie lekarskim.

Około 24% dzieci, które były karmione piersią, miało infekcję gardła w stosunku do 30%, które karmione piersią nie było. Nie było jednak różnic w liczbie przypadków przeziębienia, infekcji górnych dróg oddechowych.

- Badanie to sugeruje, że matka karmiąca piersią zapewnia dziecku mniejszą szansę na infekcje - powiedziała Li.

Wraz ze swoimi współpracownikami spekulują, że niektóre czynniki w mleku matki mogą stymulować rozwijający się układ odpornościowy dziecka w sposób taki, że skutki są długotrwałe.

- Matki muszę być wspierane przez pracowników służb zdrowia - powiedziała Li w odniesieniu do zaleceń dot. karmienia piersią niemowląt wprowadzonych przez Amerykańską Akademię Pediatii (AAP).

Natalia Geming

Komentarze do: Karmienie piersią związane jest z mniejszą liczbą zakażeń uszu, zatok u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz