Szukaj

Karmienie piersią skutkuje wyższym IQ dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy w Brazylii odszukali 3500 dzieci z najróżniejszych środowisk, żeby odkryć, iż te karmione piersią przez dłuższy okres czasu uzyskiwały wyższe wyniki w testach IQ w dorosłości. Wynik ten, mimo że nie jest rozstrzygający, potwierdza pogląd, że dzieci powinny być karmione wyłącznie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia. Badacze mówią jednak, że mimo tego młode matki nadal powinny same się na to decydować.

W swojej publikacji w The Lancet Global Health badacze podkreślają, jak wiele jest innych czynników wpływających na inteligencję poza sposobem, w jaki dziecko było karmione. Starali się jednak wyeliminować główne czynniki tylko potocznie uważane za istotne, jak wykształcenie matki, rodzinny dochód czy waga dziecka po narodzinach.

Dr Bernardo Lessa Horta, z Federal University of Pelotas w Brazylii wskazuje, że jego badanie pozwala na szczególny wgląd, ponieważ w badanej przez niego populacji karmienie piersią było równie popularne w każdej klasie społecznej i nie było czymś praktykowanym wyłącznie przez bogatych i wykształconych. Większość dzieci było karmiona piersią - niektóre niecały miesiąc, inne nawet ponad rok. Te karmione dłużej uzyskały wyższe wyniki w testach inteligencji w dorosłości. Wzrastało u nich również prawdopodobieństwo wyższego wykształcenia i dochodu w przyszłości.

Dr Horta twierdzi, że swoje korzystne działanie mleko matki zawdzięcza temu, że jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, istotnych dla rozwoju mózgu. Nie było jednak jeszcze wystarczająco badań naukowych potwierdzających faktyczne istnienie takiego wpływu. Kevin Fenton z Public Health England wskazuje, że istnieją dowody na pozytywne oddziaływanie mleka matki na noworodka – jak na przykład zmniejszenie prawdopodobieństwo zakażenia w układzie oddechowym i trawienno wydalniczym dziecka. PHE utrzymuje więc nadal, że powinno się karmić dziecko piersią przez około 6 miesięcy. Rozumieją jednak, że nie każda matka chce się na to zdecydować i nie każda może ze względów zdrowotnych. Wtedy mleko w proszku jest jedyną alternatywą dla dzieci poniżej 12 miesiąca. Również Janet Fyle z Royal College of Midwives zaznacza, że młode matki potrzebują w tej dziedzinie wsparcia.

Dr Colin Michie, dyrektor Royal College of Paediatrics i komitetu żywieniowego Child Health's podkreśla, jak wiele przeprowadzono badań nad wpływem karmienia piersią na inteligencję dziecka, których rzetelność była kwestionowana. To badanie jednak bierze pod uwagę również inne czynniki, jak wykształcenie i wysokość dochodów badanych w wieku 30 lat, co, razem z imponująca wielkością próby, podnosi poziom jego wiarygodności.

Istotne jest zaznaczenie, że karmienie piersią jest tylko jednym z wielu czynników mogących wpłynąć na poziom inteligencji dziecka. Badacze podkreślają jednak, jak ważne jest ciągłe promowanie takiego sposobu karmienia, żeby przyszłe matki były świadome jego korzyści.

Opracowała: Justyna Latkovska

Komentarze do: Karmienie piersią skutkuje wyższym IQ dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz