Szukaj

Jak zachowuje się mózg dziecka po wypiciu napoju słodzonego?

Podziel się
Komentarze1

Wraz ze wzrostem otyłości i cukrzycy typu 2. u dzieci oraz młodzieży, rośnie zainteresowanie tym, w jaki sposób organizmy dzieci przetwarzają żywność i jak otyłość oraz cukrzyca zaczynają rozwijać się w młodym wieku. Dwa badania przedstawione na 74th Scientific Sessions - American Diabetes Association – mają przynieść nowe informacje na ten temat.

Jedno z badań, wykonanych przez naukowców z Yale School of Medicine porównywało zachowanie mózgów młodzieży i dorosłych w odpowiedzi na spożycie napoju zawierającego glukozę. Stwierdzono, że u młodzieży glukoza spowodowała zwiększenie przepływu krwi w obszarach mózgu, które zaangażowane są w nagrody motywacji i podejmowania decyzji, podczas gdy u dorosłych, przepływ krwi w tych regionach uległ zmniejszeniu.

- Chociaż nie możemy spekulować bezpośrednio o tym, jak spożycie glukozy może wpływać na zachowanie obu grup, to na pewno pokazaliśmy, że istnieją różnice w sposbie reagowania na glukozę młodzieży i dorosłych  - powiedział główny badacz Ania Jasterboff, asystent profesora medycyny i pediatrii Yale School of Medicine.

- To ważne badanie, ponieważ młodzież jest najważniejszym konsumentem żywieniowym produktów z dodatkami cukru. To tylko pierwszy krok do zrozumienia tego, co dzieje się w mózgu młodzieży podczas spożywania słodkich napojów. Ostatecznie ważne jest zbadanie, czy takie narażenie na cukier w okresie dojrzewania, jakim jest konsumpcja napojów zawierających glukozę, nie odnosi się bezpośrednio do rozwoju otyłości -dodaje.

Inne badanie, wykonane przez naukowców w Niemczech w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lipsku, porównywało skład komórek tłuszczu u szczupłych i otyłych dzieci oraz młodzieży. Okazało się, że kiedy dziecko zaczyna tyć, wiąże się to ze zwiększeniem liczby komórek tkanki tłuszczowej oraz tym, że są większe niż te, które znajdują się w organizmach chudych dzieci i młodzieży. Badacze dowiedli także dysfunkcji w komórkach tłuszczowych u otyłych dzieci, a w tym dopatrzyli się objawów zapalenia, które mogą w przyszłości doprowadzić do odporności na insulinę, cukrzycy czy innych problemów takich jak wysokie ciśnienie krwi.

- Nasze badania pokazują, że otyłe dzieci zaczynają mieć nie tylko więcej komórek tłuszczowych i adiopycytów, ale stają się one także większe nawet w bardzo młodym wieku. Wiąże się to ze zwiększeniem zapalenia, a także z zaburzeniami funkcji metabolicznych - powiedział główny badacz Antje Körner, profesor pediatrii i naukowiec z Dziecięcego Centru Badań. - To, co było istotne w tych badaniach, to zobaczyć czy z samymi tkankami tłuszczowymi dzieje się coś, gdy dzieci stają się otyłe już w młodym wieku - dodał.

Komentarze do: Jak zachowuje się mózg dziecka po wypiciu napoju słodzonego? (1)

lexie
lexie 21-06-2014 12:04

Napoje dla dziecka

1

Ja kupuję dla dziecka tylko Jupik, bo dzięki stewii ma dużo mniej cukru i kalorii.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze