Szukaj

Intuicja w zawodzie lekarza

Podziel się
Komentarze0

Lekarze powinni ufać swojej intuicji. Do takiego wniosku doszli specjaliści z Uniwersytetu Oksfordzkiego (Anglia) oraz Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia). „W przypadku lekarzy pierwszego kontaktu, intuicja jest nieodzownym narzędziem pracy”, mówi doktor Ann Van den Bruel z Uniwersytetu Oksfordzkiego.Na potwierdzenie przytacza wyniki badań przeprowadzonych na 3369 dzieciach w wieku poniżej 16 roku życia. 6 pacjentom zlecono hospitalizację ze względu na wystąpienie poważnych infekcji.

Naukowcy dowiedli, że w dwóch z sześciu zanotowanych przypadków można by było uniknąć zakażenia, gdyby pediatra zaufał swojej intuicji. Odbyłoby się to jednak kosztem 44 fałszywych alarmów w przypadku nietrafnej diagnozy.


Specjaliści są jednak zdania, że dzięki intuicji można zniwelować liczbę błędnych rozpoznań, nie wszczynając przy tym tak wielu fałszywych alarmów.

Eksperci podkreślają, że przeczucia lekarzy nie są zupełnie bezpodstawne; mają na nie wpływ takie czynniki jak: wygląd dziecka, jego oddech, ruchy ciała oraz stopień zaniepokojenia rodziców.

„Pediatrzy z całej Europy przyznają, że w ich codziennej praktyce zdają się na własną intuicję. Z naszych badań wynika jednak, że znaczenie przeczucia w zawodzie lekarza jest często bagatelizowane. Intuicja jest potężnym narzędziem w podejmowaniu decyzji, dlatego nie należy jej ignorować,” podsumowuje dr Ann Van den Bruel.

Komentarze do: Intuicja w zawodzie lekarza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz