Szukaj

Gry wideo mogą pomóc w walce z dysleksją

Podziel się
Komentarze0

Według badania przedstawionego w Current Biology, osoby z dysleksją – oprócz kłopotów z czytaniem – mają również trudności w zarządzaniu konkurencyjnymi sygnałami sensorycznymi. Wyniki sugerują, że gry wideo mogą poprawić umiejętności czytania i pisania u osób z dysleksją, którzy stanowią aż 5 do 10 procent populacji.

"Wyobraź sobie, że rozmawiasz z kimś i nagle słyszysz swoje imię wypowiedziane za tobą. Twoja uwaga przenosi się z osoby, z którą rozmawiasz na dźwięk za tobą. To właśnie jest przykład cross - sensorycznego przesunięcia uwagi.  Okazało się jednak, że przesunięcie uwagi na bodźce słuchowe z wizualnych jest szczególnie trudne dla osób, które mają dysleksję" - mówi Vanessa Harrar z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Uczestnicy badania zostali poproszeni o naciśnięcie przycisku w momencie usłyszenia dźwięku, dostrzeżenia przyćmionej lampy błyskowej lub doświadczenia obydwóch tych bodźców razem. Szybkość, z jaką uczestnicy naciskali przycisk rejestrowano i analizowano. Dane wykazały, że ludzie z dysleksją byli szczególnie powolni podczas próby reagowania na bodziec dźwiękowy, który następował po bodźcu wizualnym.

Naukowcy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania. Jednak na podstawie swoich ustaleń sugerują, że twórcy programów leczenia dysleksji powinni wziąć pod uwagę tę zależność.

"Uważamy, że osoby z dysleksją szybciej będą uczyć się kojarzenia liter z odpowiadającymi im dźwiękami, jeśli najpierw usłyszą dźwięk, a następnie zobaczą odpowiednią literę lub słowo" – komentuje Harrar.

W związku z wyciągniętym wnioskiem, zespół Harrar sugeruje unikalne, niewerbalne podejście do poprawy czytania i pisania poprzez zastosowanie gier wideo. "W leczeniu dysleksji proponujemy wykorzystanie popularnych gier wideo, które uczą szybkiego przenoszenia uwagi z bodźców wzrokowych na bodźce słuchowe i odwrotnie. Dzięki tej metodzie, można również udoskonalić wiele umiejętności, potrzebnych w grach wideo, takich jak szybkość reakcji czy wielozadaniowość”.

Autor: Sara Borys

Komentarze do: Gry wideo mogą pomóc w walce z dysleksją

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz