Szukaj

Dziecko nie musi mieć blizn po wakacjach!

Podziel się
Komentarze0

Rolki, rowery, hulajnogi, te  i wiele innych rzeczy umilają wakacje dzieciom. Dziecięca fantazja nie zna granic i często zdarza się tak, że rodzic musi jechać z dzieckiem do szpitala na zszycie rany odniesionej w trakcie zabawy. Nawet najmniejsze skaleczenie może spowodować, że maluch będzie miał ślad do końca życia.

Dziecko nie musi mieć blizn po wakacjach!

Tak nie musi jednak być, pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie zareagujemy.

Dziecięce rany


Każda nawet najmniejsza rana powoduje powstanie blizny – jedne są widoczne bardziej a inne mniej. Zależy to od ich wielkości i struktury, głębokości, szerokości, dlatego, że wypełnienie rany nową tkanką łączną – czyli blizną, to jak naszycie łaty na rozdartych spodniach dziecka. Jest to nowy inny materiał i dlatego odróżnia się od naszej skóry. Łata może być ozdobą, ale blizna nie koniecznie, jeśli o nią nie zadbamy zawczasu.

Proces gojenia się rany przebiega zazwyczaj w czterech fazach. Jeśli któraś z tych faz jest zbyt długa lub jest zaburzona czynnikami zewnętrznymi, następuje nienaturalne bliznowacenie. Działać należy, kiedy rana zaczyna się zmieniać w bliznę i do działania wkracza kolagen czyli w trzeciej i czwartej fazie gojenia. Na szczęście młode organizmy mają go sporo i w zasadzie większość z nas do 30 roku życia łatwo zalecza rany i zabliźnia skórę. Trzeba jednak pamiętać, że na to jak leczą się nasze blizny wpływa też w dużym stopniu genetyka – czyli jaką skórę odziedziczyliśmy po przodkach.

Aby poradzić sobie z raną i blizną u dziecka należy od momentu powstania rany uczyć je, jak z nią postępować, a jeśli jest bardzo małe zabezpieczyć ranę odpowiednim oddychającym opatrunkiem, a następnie w ten sam sposób zadbać o bliznę.


- Ważne, aby dziecko wiedziało od najmłodszych lat, że gojącej się rany nie należy uszkadzać, trzeba ją utrzymywać w czystości i ochraniać opatrunkiem. Nawet małą rankę warto zakleić plastrem, aby dziecko jej nie drapało, nie odrywało strupków i nie skubało łuszczących się skórek – mówi dr Dorota Nowicka, dermatolog, ekspert Verco.

Leczenie blizny


Od tego w jaki sposób potraktujemy ranę zależy też jaka blizna na niej powstanie. Warto zatem poświęcić chwilę, żeby dowiedzieć się w jaki sposób zareagować na ranę, aby poprawnie ją leczyć i możliwie najlepiej zapobiec powstaniu nieładnej i dużej blizny.


Rany mogą powstawać poprzez oparzenie (termiczne i chemiczne), rozcięcie, ukłucie, otarcie. Oczywiście najczęstsze u dzieci są rany spowodowane otarciem i rozcięciem. Takie rany musimy oczyścić i zdezynfekować, usunąć ciała obce i zabezpieczyć opatrunkiem o dobrej przepuszczalności powietrza i dobrej przyczepności do skóry.

Te same zasady tyczą się blizn. Najważniejsze w leczeniu blizny jest rozpoznanie jej rodzaju – czy jest przerostowa czy bliznowiec? Skutecznym preparatem na trudne i nieładne blizny dostępnym na polskim rynku są silikonowe plastry Sutricon, które można stosować tuż po zagojeniu się rany. Przy małym dziecku zwłaszcza ważne jest, aby bliznę odpowiednio zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi i samym dzieckiem, ponieważ  blizny mogą swędzieć, piec i dawać poczucie ciągnięcia, co powoduje, że dziecko chce je np. drapać.  Odpowiednio szybka reakcja daje większe szanse na minimalizację różnego rodzaju blizn.

Więcej informacji na www.sutricon.pl

****
Sutricon - plastry na blizny to innowacyjne i skuteczne rozwiązanie w profilaktyce i leczeniu wszystkich rodzajów blizn. Sutricon można stosować zarówno w profilaktyce blizn, w celu zmniejszenia ryzyka nieprawidłowego bliznowacenia rany oraz w leczeniu blizn pooperacyjnych (np. po cięciu cesarskim), pooparzeniowych, pourazowych i innych. Zalecany jest również w leczeniu dojrzałych, nawet do 10 lat blizn przerostowych i bliznowców. Sutricon skutecznie zmniejsza widoczność blizn, poprawia ich wygląd - rozjaśnia i wygładza blizny oraz poprawia ich elastyczność. Silikonowe plastry na blizny SUTRICON są łatwe i wygodne w stosowaniu, zapewniają dyskrecję - są niewidoczne i bezwonne, nie brudzą bielizny, łatwo można dostosować wielkość plastra do indywidualnej powierzchni blizny. W opakowaniu znajduje się 5 szt. silikonowych plastrów żelowych w rozmiarze 5 cm x 30 cm. Plastry Sutricon są dostępne na www.drogeriazdrowie.pl oraz w aptekach.

Komentarze do: Dziecko nie musi mieć blizn po wakacjach!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz