Szukaj

Dziecięce naczyniaki kształtują się wcześniej niż przypuszczano

Podziel się
Komentarze0

Dziecięce naczyniaki kształtem przypominają dorodną truskawkę. Do niedawna sądzono, że kształtują się u małych dzieci do 5 miesiąca życia. Najnowsze badania wykazały jednak, że narośle pojawiają się dużo wcześniej.Tego typu naczyniaki to najpowszechniejszy nowotwór, który występuje u małych dzieci.

Pojawiają się w pierwszych tygodniach życia dziecka i rosną z wiekiem. Wiążą się ze stałym zniekształceniem twarzy lub szwankowaniem funkcji najważniejszych organów.

Naukowcy z Mayo Clinic Children’s Center przebadali zdjęcia 30 dzieci do trzeciego miesiąca życia. Analizowali kolor, grubość i zniekształcenie fizjonomii.


Do tej pory uważano, że naczyniak rozwijał się w okresie pierwszych pięciu miesięcy życia, jednak dzięki zastosowaniu nowatorskiego sprzętu badacze odkryli, że najszybszy wzrost nowotworu przypada na okres między 5,5 do 7,5 tygodnia życia.

Dlatego noworodki narażone na zachorowanie powinny być zbadane przed dermatologa około czwartego tygodnia życia, ponieważ wtedy będzie można wystarczająco wcześnie zastosować leczenie farmakologiczne lub laserowe.red. Aleksandra Lasota-Barańska


Komentarze do: Dziecięce naczyniaki kształtują się wcześniej niż przypuszczano

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz