Szukaj

Dziecięce migreny i ich poważne skutki

Podziel się
Komentarze0

Dzieci cierpiące na migreny częściej mają inne problemy z zachowaniem, w tym zaburzenia uwagi, kłopoty społeczne i depresję. Im częściej pojawiają się bóle głowy, tym większe trudności występują - jak podają naukowcy w piśmie Cephalgia.Marco Arruda, dyrektor Glia Institute w brazylijskim Sao Paulo, wraz z Marcelem Bigal z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku przebadali 1856 młodych Brazylijczyków w wieku od 5 do 11 lat.

Autorzy informują, że jest to pierwsze duże studium tego rodzaju, które ma na celu wykazanie, jak dziecięce zachowanie i emocje korelują z występowaniem migreny, oraz zgromadzenie informacji na temat częstości jej występowania.

Bólom głowy często towarzyszą patologie, takie jak zaburzenia lękowo-depresyjne, dysfunkcje uwagi, nieprawidłowe zachowania i procesy internalizacji.


W badaniu wykorzystano zatwierdzone międzynarodowo kwestionariusze - oceniano za ich pomocą emocjonalne symptomy zaburzeń. Badacze przeprowadzili szkolenia, dzięki którym nauczyciele byli w stanie przeprowadzić rodziców chorych dzieci przez zawiłości testów.

“Nasze badania potwierdziły, że migrena ma ścisły związek z problemami społecznymi” - mówi Arruda. „Przejawiają się one w trudnościach z zaangażowaniem w życie grupy, a także w nieumiejętności dostosowania zachowania do wieku, co skutkuje przemożnym wpływem na życie osobiste dzieci. Opiekunowie powinni zdawać sobie sprawę z tego niebezpieczeństwa, po to, by właściwie zinterpretować problem i poszukać jego rozwiązania”.

Badania zawierały analizę poszczególnych przypadków migren u dzieci i różnic między nimi, a także, co bardzo istotne, określiły częstotliwość występowania problemu.

Wbrew pozorom, dzieci dość często cierpią na bóle głowy - dane wahają się od 3 procent aż do jednej piątej w trakcie dorastania.

Komentarze do: Dziecięce migreny i ich poważne skutki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz