Szukaj

Dzieci chcą mówić już w siódmym miesiącu życia!

Podziel się
Komentarze0

Dzieci zazwyczaj zaczynają mówić po swoich pierwszych urodzinach. Jednak nowe badania sugerują, że mówienie do dziecka stymuluje jego mózg, zanim jeszcze wypowie pierwsze słowa.

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences, porównano jak 7 - i 11-miesięczne dzieci, z rodzin anglojęzycznych, przetwarzają dźwięki z języka angielskiego oraz hiszpańskiego.

Naukowcy z University of Washington przyjrzeli się grupie 57 dzieci, we wspomnianym wieku. Niemowlęta badano za pomocą nieinwazyjnego skanera mózgu, który mierzył aktywność ich mózgu, podczas słuchania nagrań.

Naukowcy zbadali czynniki aktywacji mózgu w jego obszarach odpowiedzialnych za analizę dźwięku, a także w obszarach, które planują ruchy motoryczne, niezbędne do tworzenia mowy. W wieku 7 miesięcy, niemowlęta reagowały jednakowo na dźwięki w języku angielskim i hiszpańskim. - Dzieci są obywatelami świata - powiedziała Dr Patricia Kuhl, kierownik badania. - Nie są one oddane jednemu językowi. Są po prostu otwarte - dodał.

Jednak w jedenastym miesiącu życia zauważono większą aktywację mózgu dla angielskich dźwięków. Kuhl twierdzi, iż sugeruje to, że im dalej w rozwoju, tym bardziej mózgi niemowląt skupiają się na dźwiękach im już znanych. Oznacza to, że dzieci, nawet w młodym wieku, ćwiczą aktywację mózgu w sposób społeczny, czyli taki, który umożliwi im w przyszłości odpowiedź na mowę innych.

Stwierdzenie to podkreślają znaczenie faktycznego mówienia do dziecka, a nie tylko usadzania go przed telewizorem. - Gdy dzieci oglądają telewizję, nawet, gdy wydają się zainteresowane, ich mózgi nie uczą się -powiedział Kuhl. - Dzieci rozpoznają i rozróżniają dźwięki tylko wtedy, gdy usłyszały je w ramach interakcji społecznych.

Stąd ważny przekaz dla rodziców - kształtowanie mowy opiera się na doświadczeniach zmysłowych, aktywności ruchowej oraz społecznej interakcji. Wszystkie te elementy muszą się ze sobą w sposób naturalny współgrać, by zapewnić dzieciom prawidłowy rozwój.

Komentarze do: Dzieci chcą mówić już w siódmym miesiącu życia!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz