Szukaj

Czy probiotyki mogą pomóc dzieciom z kolką?

Podziel się
Komentarze1

Po przeprowadzeniu pierwszych badań, które miały na celu sprawdzić czy podawanie probiotyków niemowlętom, rzeczywiście może zapobiec kolkom, okazało się, że nie ma wystarczających dowodów na potwierdzenie tej tezy. Kolejne badania jednak wykazały, że probiotyki te są skuteczne, jednak dla niemowląt karmionych tylko i wyłącznie mlekiem matki.

Dr Walerie Sung z Murdoch Children's Research Institute wraz z University of Melbourne dokonywali systematycznych przeglądów. Wykonali ich w sumie 12, z udziałem łącznie 1825 dzieci do 3 miesiąca życia. Swoje wyniki opublikowali w najnowszym wydaniu internetowym JAMA Pediatrics.

Kolka jest męcząca!

Kolka wywołuje nadmierny płacz, jest bardzo powszechna i dotyczy około 1 na 5 dzieci poniżej 3 miesiąca. Dzieci w trakcie tej dolegliwości mogą płakać nawet kilka godzin dziennie, co powoduje zarówno  ich cierpienie, jak i matek.

Co ją powoduje?

Konkretna przyczyna kolki nie jest tak naprawdę znana. Jej objawami są, oczywiście płacz i silne wzdęcia. Istnieją jednak dowody potwierdzające, że dzieci mające kolkę, posiadają różne bakterie jelitowe w porówanniu do dzieci, które tego nie doświadczają.

Czy można to leczyć?

Po przeprowadzeniu szeregu badań, znaleziono probiotyk, który zrównoważy mieszankę bakterii w jelitach i tym samym pomoże przy kolce. Naukowcy zauważyli, że na 5 dzieci, u których wdrożono taki leczenie, aż u 3 probiotyki okazały się być skuteczne w leczeniu. Badacze jednak zaznaczyli, iż może to być pomocne jedynie u dzieci karmionych naturalnym mlekiem matki.

Dr. Sung zastrzega jednak, że wyniki były różne i oświadczyła, że będą w tym celu przeprowadzone bardziej rygorystyczne badania, aby móc w 100% potwierdzić skuteczność probiotyków w leczeniu kolki.

Komentarze do: Czy probiotyki mogą pomóc dzieciom z kolką? (1)

flurka
flurka 11-04-2014 17:27

Zastosowanie priobiotyków

1

Tego nie słyszałam, coraz to więcej się słyszy, że probiotyki maja coraz szersze zastosowanie. Przyda się to dla mojej siostry, która niedługo rodzi.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze