Szukaj

Czy jest zależność miedzy dziecięcą otyłością a ADHD i problemami z uczeniem?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z University of Illinois ustalili, że istnieje zależność między dietą wysokotłuszczową a chorobami dzieci, takimi jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) i związane z pamięcią upośledzenie zdolności uczenia się.„Odkryliśmy, że dieta wysokotłuszczowa gwałtownie wpływa na metabolizm dopaminy w mózgu młodych myszy, powodując nerwowe zachowanie i trudności w uczeniu się. Co ciekawe, kiedy został podany metylofenidad (Ritalin), problemy z uczeniem się i pamięcią zniknęły” – powiedział Gregory Freund, profesor z University of Illinois College of Medicine.

Naukowcy zauważyli, że zmieniony poziom dopaminy w mózgu jest charakterystyczny zarówno dla ADHD, jak i dla otyłości oraz że zwiększona ilość produktów metabolizmu dopaminy jest związana z nerwowym zachowaniem u dzieci.  
 
Zespół naukowców pod kierownictwem Freunda zaobserwował w ostatnich latach bardzo duży wzrost nadwagi oraz problemów psychologicznych u dzieci.

Dlatego też badacze postanowili sprawdzić, jaki jest wpływ wysoko- (60% kalorii z tłuszczu) i niskotłuszczowej (10% kalorii z tłuszczu) diety na zachowanie dwóch grup czterotygodniowych myszy. Warto zauważyć, że typowa dieta zachodnia zawiera od 35 do 45% tłuszczu.


Już po tygodniu eksperymentu zaobserwowano zmiany w zachowaniu myszy na wysokotłuszczowej diecie.

Zwierzęta stały się niespokojne, co objawiało się wzmożonym kopaniem i bieganiem na karuzeli oraz niechęcią do odkrywania otwartych przestrzeni. U myszy pojawiły się problemy z pamięcią i uczeniem się. Zmiana diety na niskotłuszczową przywróciła zwierzętom pamięć w ciągu jednego tygodnia.

U myszy, które pozostały na diecie wysokotłuszczowej, upośledzona zdolność rozpoznawania obiektów występowała przez trzy tygodnie od momentu pojawienia się pierwszych symptomów.

Naukowcy wiedzieli jednak, że procesy biochemiczne w mózgu normalizowały się po 10 tygodniach, kiedy poziom dopaminy spadał, a myszy stawały się otyłe i pojawiała się u nich cukrzyca.
 
Ponieważ zwierzęta przystosowują się do wysokotłuszczowego pożywienia, postawiono hipotezę, że gwałtowna eliminacja tłuszczów z diety może negatywnie wpłynąć na pamięć, uczenie się i nadpobudliwość.

Znaleziono również dowody, że dieta wysokotłuszczowa wywołuje zmiany w poziomie dopaminy w mózgu podobne do uzależnienia.

Najważniejszą konkluzją badania jest sugestia, że dieta wysokotłuszczowa może powodować nadpobudliwość i problemy z pamięcią u dzieci, które są na nie genetycznie i środowiskowe podatne.  

Komentarze do: Czy jest zależność miedzy dziecięcą otyłością a ADHD i problemami z uczeniem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz