Szukaj

Ćwiczenia dla dzieci

Ćwiczenia dla dzieci powinny być dostosowane indywidualnie do ich etapu rozwoju. Przede wszystkim ćwiczenia i zabawy ruchowe dedykowane dzieciom, dobierane zarówno przez rodziców, jak i nauczycieli przedszkolnych i szkolnych, nie mogą zagrażać zdrowiu dziecka. Niestety wiele zabaw i ćwiczeń dedykowanych dzieciom może powodować niekorzystne zmiany w ich układzie mięśniowo-szkieletowym.

Ćwiczenia dla dzieci

Wybierając ćwiczenia dla dziecka, należy się kierować jego możliwościami i zdrowiem, ponieważ nie wszystkie ćwiczenia wykonywane przez zdrowe dzieci będą bezpieczne dla osób cierpiących na takie choroby jak nadciśnienie tętnicze. Ćwiczenia dla dzieci powinny sprawiać im przyjemność, aby już od najmłodszych lat mogły się uczyć, jak prawidłowo dbać o swoją sprawność psychofizyczną.

Ćwiczenia dla dzieci z otyłością

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która coraz częściej dotyka również dzieci. Wraz z nadmierną masą ciała pojawiają się dodatkowe dolegliwości takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu drugiego czy problemy ze snem. Jednym z skuteczniejszych i najzdrowszych sposobów walki z tymi dolegliwościami jest dieta i ćwiczenia.

Dzieci z otyłością charakteryzują się mniejszą wydolnością organizmu. Tym bardziej warto zadbać o to, żeby ruch sprawiał im przyjemność. W przypadku dzieci z otyłością zalecane formy aktywności fizycznej to np. pływanie, jazda na rowerze lub taniec. Uważa się, że dzieci z dużą nadwagą powinny ćwiczyć częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

W ofercie fitness klubów coraz popularniejsze stają się zajęcia dla dzieci, zarówno zdrowych, jak i chorych. Urozmaicenie ćwiczeń fizycznej i ciekawe zajęcia grupowe mogą pomóc rodzicom zachęcić dzieci do większej aktywności ruchowej.

Ćwiczenia dla dzieci z uszkodzonym ośrodkiem nerwowym

Dzieci z uszkodzonym ośrodkiem nerwowym wymagają długotrwałej i kosztownej rehabilitacji. W przeciągu ostatniego pięćdziesięciolecia medycyna poczyniła postępy w zakresie metod rehabilitacyjnych oraz rodzaju ćwiczeń, które chore dzieci mogą wykonywać w domu pod opieką rodziców.

Dzieci chore na mózgowe porażenie dziecięce niestety nie można wyleczyć w stu procentach. Jednak odpowiednia rehabilitacja jest w stanie złagodzić objawy choroby i poprawić jakość ich życia.

Ważnym aspektem w rehabilitacji dzieci jest współpraca z rodzicami. To do nich bowiem należy obowiązek całodobowej opieki nad dzieckiem oraz zachowanie tak zwanej właściwej pielęgnacji ruchowej.

Ćwiczenia dla dzieci wczesnoszkolnych

Nowe otoczenie, nowi koledzy i koleżanki, to również czas na poznanie aktywnych form spędzania wolnego czasu przez dzieci uczęszczające do pierwszych klas szkoły podstawowej. Dla tych dzieci jest to ważny etap w życiu, w którym nabywają ważnych nawyków zdrowego i aktywnego trybu życia.

Ćwiczenia i zabawy dla dzieci wczsnoszkolnych powinny zaspakajać ich naturalną potrzebę bycia w ruchu. W trakcie zabaw ruchowych dziecko ćwiczy cechy motoryczne, do których zalicza się między innymi wytrzymałość, siłę, zręczność, szybkość i odwagę.

Od samego początku ważnym zadaniem dla prowadzących takie ćwiczenia jest zadbanie o kształtowanie prawidłowej postawy ciała wśród dzieci. Zdrowe nawyki w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu mieśniowo-szkieletowego.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Ćwiczenia dla dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz