Szukaj

Ciężkie dzieciństwo pierwszym krokiem do nałogu

Podziel się
Komentarze0

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Cambridge wykazało, że pewne cechy charakteru – impulsywność i kompulsywność – które zwiększają ryzyko popadnięcia w nałóg, są na ogół związane z trudnym dzieciństwem. Wyniki opublikowano w American Journal Psychiatry.Celem badaczy było znalezienie czynników zwiększających podatność na nałogi.

Porównali więc 50 dorosłych osób uzależnionych od kokainy do ich rodzeństwa, które nigdy nie wykazywało podobnych skłonności. Oceniano głównie osobowość badanych, w tym myślenie i odczuwanie emocji.

Naukowcy zwrócili też uwagę na negatywne doświadczenia z dzieciństwa.

Okazało się, że traumatyczne przeżycia z młodości mają wpływ na zachowanie ludzi w dorosłym życiu i ich charakter. Osobom z bagażem złych doświadczeń powodziło się gorzej niż innym, dorastającym w normalnej atmosferze.


- Wiadomo, że impulsywność jest cechą zwiększającą ryzyko popadnięcia w nałóg, ale na pewno nie jest wymówką do tego – tłumaczy dr Karen Ersche - ciekawy jest fakt, że rodzeństwo uzależnionych osób, które dzieliło z nimi doświadczenia dzieciństwa, pomimo wykazywania skłonności do uzależnień – oparło się pokusie i nie nadużywało narkotyków.

Naukowcy planują zbadać w przyszłości jak bracia i siostry narkomanów radzą sobie z traumatycznymi wspomnieniami i swoim impulsywnym charakterem.

Badacze podkreślają, że zrozumienie tych mechanizmów jest niezwykle ważne, ponieważ może dostarczyć nowych metod walki z uzależnieniami i wskazać osoby szczególnie podatne na nałogi.red. Aleksandra Lasota-Barańska

Komentarze do: Ciężkie dzieciństwo pierwszym krokiem do nałogu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz