Szukaj

Chrypka u dziecka

Chrypka u dziecka jest zjawiskiem bardzo częstym, szczególnie zimą. Przyczyn pojawienia się chrypki u dziecka jest wiele, jednak niestety tylko niektórym można zapobiec dzięki profilaktyce. Chrypka u dziecka nie powinna wzbudzać wzmożonego niepokoju u rodziców, jednak gdy trwa ona dłużej niż kilka dni i nie przechodzi samoistnie należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.

Chrypka u dziecka

Chrypka u dziecka może być leczona na wiele sposobów. Wybór odpowiedniej metody będzie zależał od przyczyny i wieku dziecka. Chrypka u niemowlaka będzie inaczej leczona niż u starszego dziecka, gdyż prawdopodobnie będzie miała inne przyczyny. Bogaty wachlarz sposobów radzenia sobie z chrypką u dzieci na pewno pozwoli na znalezienie najskuteczniejszego rozwiązania.

Przyczyny pojawienia się chrypki u dziecka

Gdy pojawia się chrypka głos staje się szorstki, chropowaty, zgrzytliwy, a nawet piskliwy. Wystąpienie takich zmian to sygnał, że zaczyna się coś dziać w górnych drogach oddechowych dziecka. Zazwyczaj problem dotyczy krtani, jednakże chrypka może być również objawem zaburzeń pozakrtaniowych. Gdy powietrze napotyka opór i nie może się swobodnie przedostać przez struny głosowe znajdujące się w głośni, dziecko zaczyna odczuwać dyskomfort podczas mówienia, kasłania czy chrząkania.

Przyczyn pojawienia się chrypki jest bardzo wiele. Do najczęstszych można zaliczyć długotrwały płacz, znaczny wysiłek głosowy, infekcje bakteryjne i wirusowe oraz alergie. Chrypka może występować częściej, gdy dziecko jest narażone na wdychanie dymu papierosowego lub przebywanie w otoczeniu, gdzie ma styczność z toksycznymi oparami. Chrypka pojawiania się częściej jesienią i zimą, kiedy drogi oddechowe są narażone na ekstremalne zmiany takie jak duże wahania temperatur czy mróz lub wilgoć. Rzadko spotykanymi, lecz bardzo poważnymi przyczynami występowania chrypki może być guzek lub polip w obrębie strun głosowych, patologiczny rozrost strun głosowych i ucisk jednego z nerwu krtaniowego.

Diagnostyka chrypki u dziecka

Chrypka trwająca krócej niż dwa tygodnie nie powinna wzbudzać niepokoju, tym bardziej jeśli towarzyszy ogólnemu osłabieniu organizmu czy infekcji. Jednak gdy trwa dłużej niż 14 dni to rodzice powinni podjąć decyzję o udaniu się do lekarza, który przebada dziecko i zaleci ewentualną dalszą diagnostykę. Podstawowym badaniem jakie lekarz specjalista może wykonać jest laryngoskopia, którą przeprowadza się w warunkach ambulatorium laryngologicznego. Lekarz za pomocą lusterka laryngologicznego i lampy czołowej bada krtań pacjenta w dwóch pozycjach - podczas swobodnego oddychania pacjenta i podczas mówienia.

Jeśli chrypce towarzyszy duszność, świszczący oddech i tak zwany „szczekający" kaszel, który pojawia się nagle i zazwyczaj w nocy, należy szybko skonsultować objawy z lekarzem, gdyż możliwe, że u dziecka rozwija się podgłośniowe zapalenie krtani. Pojawia się ono u niemowląt i małych dzieci, między czwartym miesiącem a szóstym rokiem życia, a najwięcej zachorowań występuje w okresie jesienno-zimowym.

Leczenie chrypki u dziecka

W leczeniu chrypki ważne jest wyeliminowanie jej przyczyny. Jeśli dziecko dużo płacze, należy szybko je uspokoić, gdy chrypka spowodowana jest znacznym wysiłkiem głosowym należy zadbać o to, żeby dziecko nie nadwyrężało głosu, a w niedalekiej przyszłości rozważyć wprowadzenie terapii foniatrycznej, dzięki której dziecko nauczy się posługiwać głosem, w taki sposób, aby nie obciążać zbytnio strun głosowych. Ważne jest, aby w trakcie leczenia zadbać o odpowiednie nawilżenie górnych dróg oddechowych, w tym celu zastosować można nawilżacz powietrza, należy też podawać dziecku dużo płynów.

W leczeniu objawowym stosuje się różne preparaty, zarówno farmakologiczne, jak i naturalne. W walce z chrypką może pomóc herbata z cytryną, napar z szałwii lub rumianku oraz syrop z mleka, miodu i czosnku. W aptece warto zapytać o preparaty ziołowe dostępne bez recepty, w skład których wchodzą między innymi ekstrakty z szałwii, lipy i prawoślazu. W przypadku poważniejszej chrypki zaleca się preparaty z substancją znieczulającą. Natomiast w ekstremalnych sytuacjach, gdy przyczyną chrypki są guzki lub polipy konieczny może okazać się zabieg, jednak w większości przypadków guzki ulegają samoistnemu zanikowi.

Barbara Olszar

Komentarze do: Chrypka u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz