Szukaj

Biegunka u niemowlaka

Biegunka u niemowlaka ma wiele przyczyn i nie wszystkie wymagają szybkiej wizyty u lekarza. Istnieje jednak ryzyko, że przy długotrwałej biegunce zdrowie dziecka zostanie poważnie zagrożone z powodu odwodnienia organizmu. Jednak biegunka u niemowlaka w wielu przypadkach działa oczyszczająco i powoduje pozbycie się znacznej ilości toksyn z organizmu.

Biegunka u niemowlaka

Biegunce u niemowlaka często towarzyszy osłabienie całego organizmu, gorszy apetyt czy podwyższona temperatura ciała. Nawet w sytuacji, gdy przyczyna biegunki jest znana rodzicom, warto pozostać z dzieckiem w domu, ponieważ potrzebuje ono ciszy i spokoju, aby szybko powrócić do zdrowia.

Czym jest biegunka u niemowlaka

Biegunka jest jednym z łatwiejszych objawów, które jest w stanie zdiagnozować rodzic, bez konieczności wizyty dziecka u specjalisty. Przyjmuje się, że jeśli dziecko oddało trzy płynne lub półpłynne stolce w ciągu doby, to cierpi ono na biegunkę.

Jednak w przypadku niemowląt karmionych piersią przyjmuje się, że biegunka pojawia się u nich, gdy wypróżnienia występują w krótszych odstępach czasu niż zwykle i charakteryzuje je większa płynność. Bowiem u dzieci karmionych piersią stolce są fizjologicznie częstsze i luźniejsze.

Przyczyny biegunki u niemowlaka

Statystycznie praktycznie każde dziecko do ukończenia trzeciego roku życia zachoruje na ostrą biegunkę. W większości przypadków za wystąpienie ostrych nieżytów jelitowo-żołądkowych są odpowiedzialne rotawirusy. W 90% przypadków zakażeń rotawirusami biegunce towarzyszą wymioty.

Zakażenie rotawirusami ma przebieg łagodny. Jednak w przypadku dzieci o obniżonej odporności może trwać kilka tygodni. W przypadku dzieci poddanych terapii steroidowej czas ten ulega znacznemu wydłużeniu i zazwyczaj trwa dłużej niż sześć tygodni. W wielu przypadkach prowadzi to niestety do wystąpienia przewlekłego zakażenia.

Antybiotyki jako jedna z przyczyn biegunki u niemowlaka

Antybiotyki poważnie zakłócają florę bakteryjną układu pokarmowego każdego człowieka. W przypadku niemowląt i małych dzieci naruszenie równowagi bakteryjnej jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku dorosłego człowieka.

Biegunka u niemowlaka może pojawić się w wyniku długotrwałej antybiotykoterapii. Badania pokazują, że stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania częściej powoduje pojawienie się biegunki. Do tych leków zalicza się między innymi aminopenicyliny, których niepożądane skutki uboczne zostają spotęgowane, jeśli stosuje się je wraz z kwasem klawulanowym.

Leczenie biegunki u niemowlaka

Probiotyki w walce z biegunką u niemowlaka

Istnieje wiele probiotyków, których skuteczność potwierdzona została przez specjalistów w badaniach klinicznych. W przypadku niemowlaków dużą rolę w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego odgrywa bakteria zwana Lactobacillus reuteri, którą dziecko otrzymuje wraz z mlekiem matki.

Jest ona jedną z najlepiej zbadanych bakterii, które w naturalny sposób występują w organizmie człowieka. Bakteria ta produkuje reuterynę, która ma właściwości antybiotyku. Skutecznie walczy z takimi patogenami jak patogeny E. coli czy Salmonella typhimurium.

Woda i elektrolity w leczeniu biegunki u niemowlaka

Ważną rolę w leczeniu biegunki u niemowlaka odgrywa odpowiednia podaż wody i elektrolitów w trakcie jej trwania. U małego dziecko bowiem szybko dochodzi do odwodnienia organizmu i znacznego obniżenia stężenia sodu i potasu we krwi.

Woda powinna być podawana dziecku małymi porcjami, w krótkich odstępach czasu. W taki sposób, aby organizm był wstanie przyswoić jak największą jej ilość. Notowanie ilości przyjętych i utraconych przez dziecko płynów pomoże lekarzowi ustalić odpowiednią dawkę płynów elektrolitowych.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Biegunka u niemowlaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz