Szukaj

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Podziel się
Komentarze1

„Atopia” to pojęcie określające takie choroby jak: astma, alergiczny nieżyt z nosa czy atopowe zapalenie skóry, inaczej zwane zapalną dermatozą świądową. Choroba cechuje się przede wszystkim przewlekłym i nawrotowym przebiegiem.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Jakie czynniki decydują o rozwoju AZS?

Podstawowymi czynnikami, które przyczyniają się do rozwoju choroby są uwarunkowania genetyczne, polegające na zaburzeniach mechanizmów regulacyjnych. Co się wówczas dzieje? Wspomniane zaburzenia doprowadzają do nadprodukcji przeciwciał, które zostają skierowane przeciwko alergenom środowiskowym. Do choroby przyczyniają się także zaburzenia w zakresie fosfodiesterazy, jak też czynnościowe i biochemiczne skóry.

Objawy kliniczne

Świąd jest głównym objawem choroby i wynika z obniżonego progu świądowego, jak też z nadreaktywności skóry w odniesieniu do czynników środowiskowych. Prócz świądu do objawów choroby zalicza się także m.in.:
  • suchość skóry,
  • skłonność do wyprysku rąk i stóp,
  • nawracające zapalenie spojówek,
  • świąd skóry po spożyciu niektórych pokarmów.

Pierwszym punktem, jeżeli chodzi o diagnozę jest wykonanie testów skórnych punktowych z wyciągami alergenów powietrznopochodnych oraz pokarmowych, jak też oznaczenie surowiczego stężenia antygenowo – swoistych przeciwciał. Prócz tych badań, zaleca się także wykonanie testów naskórkowych płatkowych, szczególnie wtedy, gdy zmiany skórne lokalizują się w obrębie rąk.


Jak leczyć AZS?

Aby wyleczyć AZS należy największy nacisk położyć na odpowiednią pielęgnację skóry. Najlepiej do tego celu używać emolientów, które mają działanie nawilżające oraz natłuszczające. Prócz tego warto robić dziecku kąpiele z dodatkiem olejków naturalnych bądź mineralnych, mają one bowiem działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.


Jeżeli chodzi o leczenie farmakologiczne, stosuje się je miejscowo, poprzez maści i kremy, które nanosi się na zmienioną chorobowo skórę. Głównie stosuje się glikokortykosteroidy oraz miejscowe inhibitory kalcyneuryny. Należy jednak pamiętać, iż stosowanie jakichkolwiek leków należy w pierwszej kolejności omówić z dermatologiem.

Profilaktyka

Profilaktykę dzielimy w tym wypadku na: pierwotną, wtórną oraz dodatkową. Pierwsza dotyczy dzieci, które są obciążone ryzykiem wystąpienia atopii. Obejmuje ona karmienie dziecka piersią do 6 m.ż., jak też odpowiednią dietę dla mam karmiących piersią. Bardzo ważne jest też to, aby stopniowo rozszerzać dziecku dietę oraz ograniczać jego ekspozycję na alergeny powietrznopodobne.

Profilaktykę wtórną z kolei stosuje się u dzieci, które prezentują wczesne objawy chorobowe, pomimo wszelkich działań, mających na celu ograniczenie podatności dziecka na alergeny. Jeżeli chodzi o profilaktykę dodatkową, ma na celu zapobieganie występowaniu dodatkowych problemów  zdrowotnych, towarzyszących chorobie AZS. Przykładem mogą być problemy psychologiczne.

W dzisiejszych czasach alergia stała się chorobą cywilizacyjną, stąd też coraz większa liczba dzieci jest podatna na alergeny i choroby skóry, do których należy AZS. Warto wiedzieć, że choroby o podłożu alergicznym często ustępują z wiekiem, jednakże w czasie ich trwania nie należy bagatelizować objawów, ale starać się wyeliminować czynniki, jakie mogą sprzyjać powstawaniu choroby, jak też pozostawać w stałej konsultacji dermatologicznej.

Komentarze do: Atopowe zapalenie skóry u dzieci (1)

narciarka
narciarka 29-06-2013 22:50

azs

1

skuteczny srodek na alergie skorne u dzieci to latopic, dzieki regularnemu kilku miesiecznemu stosowaniu tego srodka moje dziecko calkowice pozbylo sie alergii:)))) warto szybko rozpoznac alergie i leczyc ja odpowiednio... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze