Szukaj

"Aby nikt nie musiał cierpieć tak jak ja..." Fundacja Mam Marzenie organizuje badania profilaktyczne

Podziel się
Komentarze0

Bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku chorób nowotworowych. W sobotę, 18 września, Fundacja Mam Marzenie już po raz drugi organizuje Ogólnopolski Dzień Marzeń. To święto małych marzycieli, które w tym roku odbędzie się pod hasłem: Zdrowie - nasze największe marzenie. Tego dnia, w każdym z 16 miast, w których znajdują się oddziały fundacji, odbędą się szkolenia dla lekarzy rodzinnych, animacje dla dzieci a przede wszystkim bezpłatne badania profilaktyczne najmłodszych pod kątem chorób nowotworowych.Inspiracją do prowadzenia akcji uświadamiającej znaczenie wczesnego wykrywania nowotworów stało się marzenie Krystiana, 14-letniego chłopca z Małopolski. W Poznaniu na badania zapraszamy do Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego (ul. Bukowska 70) w godz. 10-16.

Wywiad medyczny z dzieckiem i opiekunem oraz badania polegające na oglądaniu i ocenie palpacyjnej (dotykowej) miejsc najczęstszej lokalizacji nowotworów – to główne punkty programu skierowanego do małych mieszkańców Poznania i okolic, którzy pojawią się 18 września na II Ogólnopolskim Dniu Marzeń. W przypadku podejrzeń i zaleceń lekarza specjaliści wykonają na miejscu także morfologię krwi. Badania nie będą jednak stresujące dla najmłodszych - organizatorzy zadbali o szereg atrakcji, które skutecznie odciągną uwagę dzieci od białych fartuchów. Na małych gości czekają m.in. pokazy udzielania pierwszej pomocy, gry i zabawy, malowanie twarzy a dla miłośników rysowania - ilustracja marzeń.

Dzieci będą mogły spróbować swoich sił jako mali inżynierowie - specjalnie dla nich odbędą się pokazy z zakresu robotyki, fizyki i chemii. W programie przewidziano również dziecięce warsztaty wyobraźni, spotkanie ze strażakami i policjantami a także z piłkarzami Lecha Poznań. Na sobotę zaplanowano także spełnienie marzenia pewnej małej marzycielki, ale wolontariusze na razie nie zdradzają szczegółów tego wydarzenia. II Ogólnopolski Dzień Marzeń to jednak nie tylko badania profilaktyczne i uśmiechnięte twarze dzieci, ale także szkolenia dla lekarzy pierwszego kontaktu.

Wykłady prowadzone przez zespół ekspertów na co dzień diagnozujących choroby nowotworowe przybliżą medykom m.in. zagadnienia wczesnego wykrywania nowotworów najczęściej spotykanych u dzieci. Wykłady rozpoczną się o godz. 10 w sali wykładowej Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego. Pomysł przeprowadzania zakrojonych na szeroką skalę badań profilaktycznych u dzieci zrodził się z marzenia Krystiana, chłopca chorego na raka (relacje ze spotkania z chłopcem dostępne są pod adresem: http://mammarzenie.org/krakow/dziecko/2055_krystian.html). Podczas wizyty wolontariuszy Fundacji Mam Marzenie ten młody człowiek miał tylko jedno pragnienie: „aby nikt nie musiał cierpieć tak jak ja...”. Miał na myśli kolegów i koleżanki ze swojej miejscowości, dla których – spełniając marzenie chłopca - zorganizowano badania przesiewowe. To nietypowe marzenie dziecka stało się początkiem ogólnopolskiej akcji informacyjnej i profilaktycznej, dzięki której rodzice i ich podopieczni dowiadują się, jakie znaczenie ma kontrola i obserwacja stanu zdrowia. „Krystian wypowiadając swoje marzenie wiedział już, że badania są największym przyjacielem zdrowia dziecka. My, wolontariusze fundacji, chcemy mówić o problemie głośno i przekonywać, że warto wykonywać badania profilaktyczne” - mówi Karolina Adamska, koordynator poznańskiego oddziału Fundacji Mam Marzenie. „Zeszłoroczna akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem rodziców i dzieci. W Poznaniu jednego dnia przebadano 132 małych pacjentów, pięciu z nich lekarze skierowali na dalszą diagnostykę” - podsumowuje Karolina Adamska. Statystyki medyczne wskazują jednoznacznie, że choroby nowotworowe wykryte w początkowym stadium dobrze rokują. To właśnie dzięki możliwości wczesnego podjęcia odpowiedniej terapii chorzy mają szansę na całkowite wyleczenie. W Poznaniu nad badaniami najmłodszych będą czuwać lekarze z Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej Szpitala im. Karola Jonschera pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Jacka Wachowiaka. Fundacja Mam Marzenie już od 2003 roku spełnia marzenia dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Przez 7 lat  wolontariusze Fundacji spełnili 2948 marzeń, dając w ten sposób dzieciom siłę do walki z chorobą i utwierdzając w przekonaniu, że nie ma rzeczy niemożliwych. Do programu Fundacji może zostać zakwalifikowane każde dziecko pomiędzy 3 a 18 rokiem życia, u którego lekarze zdiagnozują chorobę zagrażającą życiu. Fundacja Mam Marzenie działa na terenie całej Polski, obecnie posiada 16 oddziałów: Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław. Wszystkie informacje na temat Fundacji znajdują się na stronie internetowej: www.mammarzenie.org.


FUNDACJA MAM MARZENIE
Nr konta złotówkowego w banku ING:
26 1050 1445 1000 0022 7647 0461
NIP: 6762251270, KRS: 0000177137
Adres korespondencyjny:
ul. Sportowa 7, 62-035 Błażejewko
tel. 515 199 631, fax. 061 62 48 610
ul. Św. Krzyża 7, 31-028 Kraków
XI Wydział Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia
Kontakt:
Wiesia Borysiak
FMM o/Poznań
tel.: 506 662 716

Komentarze do: "Aby nikt nie musiał cierpieć tak jak ja..." Fundacja Mam Marzenie organizuje badania profilaktyczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz