Szukaj

22 października - Światowy Dzień Jąkających się

Podziel się
Komentarze0

Corocznie 22 października obchodzimy Światowy Dzień Osób Jąkających Się. Celebrację tego święta rozpoczęto w lipcu 1998 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Jąkających się, w czasie trwania V Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu (RPA). Chciano w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na skalę problemu, jakim jest jąkanie oraz jego skomplikowaną materię.


Jąkanie, czyli powtarzanie sylab i głosek, przejawia się u 4 proc. osób dorosłych i 6 proc. dzieci. Jest jedną z najczęściej występujących wad wymowy i pomimo wielu badań nad tym zaburzeniem, jego etiologia nie jest jeszcze do końca wyjaśniona. W Polsce liczbę jąkających ocenia się ponad 500 tys. Przeważają chłopcy - na dziesięć osób jąkających - dziewięciu jest chłopców i jedna dziewczyna. Jąkanie pojawia się zwykle między 4. a 8. rokiem życia.

Zaburzenie jest także zmienne, co oznacza, że w pewnych sytuacjach, jak rozmowa przez telefon, jąkanie może być bardziej lub mniej nasilone, w zależności od poziomu lęku związanego z tą czynnością. Chociaż dokładna etiologia jąkania nie jest znana, to w ostatnich latach główne przyczyny upatruje się w genetyce i w fizjologii układu nerwowego.


Dostępnych jest wiele sposobów leczenia i terapii mowy, które mogą pomóc w upłynnieniu mowy u części jąkających się, nawet do stopnia, kiedy niewprawione ucho nie będzie w stanie rozpoznać problemu; jednakże, obecnie zasadniczo nie ma "lekarstwa" na to zaburzenie, mimo wielu lat badań.

Z badań wynika, że mózg osób jąkających przetwarza informacje w inny sposób, niż mózg osób płynnie mówiących, nawet gdy tylko myślą one o mówieniu, a nie mówią. Logopedzi przekonują, że jąkanie jest przede wszystkim skomplikowanym zaburzeniem komunikacji o podłożu zarówno psychicznym, jak i neurologicznym.

Podczas Światowego Dnia Osób Jąkających Się osoby mające trudności z płynnością mówienia oraz ich rodziny  mogą zgłosić się do Poradni Logopedycznej w placówce przy ul. Armii Krajowej 5 w Krakowie. W godz. 15:00 - 18:00 zostaną przeprowadzone bezpłatne konsultacje ze specjalistą.

Komentarze do: 22 października - Światowy Dzień Jąkających się

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz