Szukaj

Zielona herbata może wspomagać funkcjonowanie w starszym wieku

Zielona herbata od dawna jest podejrzewana o to, że dobrze wpływa na nasze zdrowie, włączając w to także potencjalne obniżanie ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory, właściwości antyoksydacyjne, a także właściwości obniżania ciśnienia krwi. A jak sugeruje najnowsze badanie, ma pomaga również pomagać w procesie starzenia.Albowiem, badacze ze szkoły medycznej Tohoku University Graduate School of Medicine przyjrzeli się zwyczajom 14 000 starszych dorosłych, w wieku od 65 lat, którzy pili zieloną herbatę. Ludzie ci byli oberwowani przez trzy lata, jak opisują naukowcy w swoim badaniu opublikowanym w American Journal of Clinical Nutrition.

Codzienne aktywności i zielona herbata

Jak się okazało, ludzie, którzy pili najwięcej zielonej herbaty w okresie obserwacji, byli również tymi, którzy funkcjonowali najlepiej w starszym wieku. Chodzi tutaj o tak podstawowe czynności jak mycie się i ubieranie.

Zaledwie siedem procent ludzi, którzy pili co najmniej pięć filiżanek zielonej herbaty dziennie, miało problemy z tymi podstawowymi czynnościami, w porównaniu do 13% z tych osób, które piły najmniej zielonej herbaty codziennie (czyli jedna filiżanka, albo nawet mniej).

Konsumpcja zielonej herbaty jest znacząco związana z niższym ryzykiem upośledzenia codziennego funkcjonowania, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę inne mogące tu namieszać czynniki, stwierdzili badacze.

Aczkolwiek, jak podkreślają inni badacze, zazwyczaj ludzie pijący najwięcej zielonej herbaty prowadzą również zdrowszy styl życia -  i tak też było w przypadku ludzi z tego badania. Ich dieta była pełna warzyw i ryb, palili niewiele i mieli wyższe wykształcenie. Mieli również lepszy system wspracia społecznego, więcej przyjaciół oraz rodzinę, niż ludzie, którzy pili najmniej zielonej herbaty.

Badacze stwierdzają jednak, że zielona herbata w dalszym ciągu dobrze wpływa na nasze zdrowie, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki.


Zielona herbata i inne zdrowe ciepłe napoje:

Zielona herbata jest robiona z niesfermentowanych liści herbaty. Jest ona zdrowa, ponieważ zawiera wysokie ilości antyoksydantów, które znamy pod nazwą polifenole. Antyoksydanty są znane z tego, że zwalczają wolne rodniki, które nasze ciało produkuje naturalnie, a także które atakują nas ze środowiska. A wolne rodniki uszkadzają nasze komórki.

Badania wykazały, że picie trzech filiżanek zielonej herbaty dziennie może zredukować ryzyko zawału serca o 11%, a także podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL. Inne badania połączyły zieloną herbatę z niższym ryzykiem raka piersi, raka jelita grubego oraz raka pęcherza.

Czarna herbata

Ten napój również zawiera antyoksydanty, które mogą chronić ciało przed wolnymi rodnikami, stwierdzają badacze. W odróżnieniu od zielonej, w tej herbacie liście są sfermentowane lub połamane. Powszechne przekonanie jest takie, że zielona herbata jest zdrowsza od tej czarnej, ale badania pokazały, że obydwie zawierają taką samą ilość polifenoli.


Obydwie też blokują uszkodzenia DNA związane z tytoniem i innymi toksycznymi chemikaliami. Badania na zwierzętach pokazały, że szczury pijące herbatę miały mniej nowotworów. Inne badanie wykazało, że regularne picie czarnej herbaty może obniżyć poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu. Dodatkowo, herbata sama w sobie nie ma kalorii, o ile nie dodajemy do iej cukru, śmietany, miodu...

Kawa

Tak samo jak herbata, zawiera chroniące komórki antyoksydanty. Większość badań wykazała, że kawa obniża ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.

Informacja dla kobiet: picie pięciu i więcej filiżanek kawy dziennie redukuje ryzyko raka piersi.

Informacja dla mężczyzn: picie sześciu i więcej filiżanek kawy dziennie redukuje ryzyko raka prostaty.

Ale, inne badanie pokazało, że picie co najmniej dwóch filiżanek kawy dziennie może podnieść ryzyko zachorowania na raka płuc. Kawa generalnie często jest uważana za „możliwie kancerogenną”, jak stwierdza Światowa Organizacja Zdrowia, która w ten sam sposób klasyfikuje ... telefony komórkowe.

Inne badanie doniosło, że kawa kofeinowa może również chronić przeciwko cukrzycy i kamieniom żółciowym. A co z nadmierną ilością kofeiny? Oczywiście, istnieje ryzyko, ale trzeba wypić naprawdę potężne ilości kawy, aby osiągnąć poziomy, kiedy kofeina staje się toksyczna.

Bądźmy jeszcze świadomi, że zbyt duża ilość kofeiny powoduje problemy ze snem oraz uczucie lęku. Dodatkowo, dodawanie do kawy śmietanki, cukru i innych doprawiaczy smaku sprawia, że staje się ona bardzo kaloryczna.

Gorąca czekolada


Napój ten wcale nie musi być bombą kaloryczną oraz koszmarem dietetyków. Jeżeli robisz go w domu i używasz chudego mleka, możesz bardzo łatwo obniżyć ilość kalorii. A mleko dodatkowo jest bardzo dobrym źródłem protein.

Czekolada jest dobra, ponieważ zawiera polifenole, które, jak wykazały badania, mają korzystne działanie dla zdrowia naszego serca. Oczywiście, nie zapominajmy o tym, że czekolada – tak jak wszystko – powinna być zjadana z umiarkowaniem.

Komentarze do: Zielona herbata może wspomagać funkcjonowanie w starszym wieku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz