Szukaj

Zielona herbata ma zmiejszać poziom cholesterolu

Zielona herbata, którą pijemy albo zażywamy w postaci suplementu, ma lekko zmiejszać poziom cholesterolu we krwi, według pewnego chińskiego badania. Naukowcy przeanalizowali rezultaty 14 badań przeprowadzonych w sumie na 1 136 osobach.Uczestnicy, którzy pili zieloną herbatę albo zażywali ją w suplementach, prezentowali całkowity poziom cholesterolu o 7,2 mg/dl niższy niż poziom cholesterolu u uczestników, którzy nic nie zażywali.

Poziom złego cholesterolu we krwi (LDL) był również niższy o 2,2 mg/dl.

Ta redukcja poziomu cholesterolu, zaobserwowana w okresach czasu w granicach od 3 tygodni do 3 miesięcy, jest jednakże relatywnie niska.

Badacze wskazują, że zielona herbata nigdy nie powinna zastępować lekarstw używanych do redukowania poziomu cholesterolu.


Konsumpcja zielonej herbaty nie miała efektu na poziom dobrego cholesterolu we krwi (HDL)

Według badaczy, działanie zielonej herbaty częściowo wynika z obecności katechin, czyli związków antyoksydacyjnych, które mają redukować absorpcję cholesterolu w jelitach.

Pośród przeanalizowanych badań, nie ma zgody co do optymalnej ilości zielonej herbaty i katechin, które należy skonsumować, aby uzyskać zaobserwowane efekty. Dawki zmieniały się od 150 mg do 2 500 mg katechin dziennie.

Tytułem wskazania, jedna filiżanka herbaty zielonej może zawierać od 50 mg do 150 mg katechin.

Rezultaty te dodają się do rezultatów innych badań, które wykazały związek między konsumpcją zielonej herbaty a redukcją ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ze względu na spadek poziomu cholesterolu we krwi.

Komentarze do: Zielona herbata ma zmiejszać poziom cholesterolu (1)

Paulin28
Paulin28 02-01-2012 21:35

i tak warto pić

1

hm nawet jeśli herbata zielona nie zmniejsza poziomu cholesterolu to i tak ma wiele innych właściości - nawet są opisane tu w innych artykułach. Smak ma specyficzny faktycznie, ale można znaleźć coś dla siebie p ja np wy... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze