Szukaj

Zdjęcia wysokokalorycznego jedzenia poprawiają postrzeganie smaku

Generalnie mówiąc, nie jest to zbyt szokujące, że zdjęcia wysokokalorycznego jedzenia mogą nagle w nas rozbudzić chęć na pizzę. Ale, w oparciu o ostatnie badanie w naukowym przeglądzie Plos ONE, można stwierdzić, że jeżeli jemy jakiś produkt patrząc na zdjęcia różnych wysokokalorycznych produktów, możemy uważać, że to, co akurat jemy, smakuje właściwie lepiej.W badaniu tym, naukowcy zaprosili do konsumpcji 14 osób, w wieku od 22 lat do 30 lat.

Uczestnikom tym zaprezentowano 150 zdjęć: 100 zdjęć z produktami spożywczymi, a 50 zdjęć z kuchennymi sprzętami. Badanym powiedziano, aby zidentyfikowali te zdjęcia po prostu jako „jedzenie” i „nie jedzenie”.

Równocześnie, na językach uczestników umieszczono elektrodę – określaną jako „bodziec smaku" – dzięki której naukowcy mogli monitorować odpowiedź mózgu na prezentowane zdjęcia.


W oparciu o mózgową odpowiedź, w połączeniu z elektrodą, bodźce były postrzegane jako bardziej przyjemne, kiedy poprzedzało je zdjęcie wysokokalorycznego jedzenia, w porównaniu do jedzenia niskokalorycznego. A uczestnicy nie byli nawet tego świadomi, ponieważ w tym czasie pracowicie klasyfikowali zdjęcia.

Autorzy tego badania, którymi kierował Johannes Le Coutre z centrum badań Nestle Research Center w Szwajcarii stwierdzają, że kiedy uczestnicy widzieli zdjęcia wysokokalorycznego jedzenia, donosili również, że następny smak był o wiele przyjemniejszy niż w momencie, kiedy uczestnikom pokazywano zdjęcia niskokalorycznego jedzenia, po którym następował identyczny bodziec smakowy.

W oparciu o te rezultaty, można powiedzieć, że mamy rozwiązanie dla tych mdłych kanapek, które czasami zdarza nam się jeść: patrzenie na zdjęcie wysokokalorycznego jedzenia w tym samym może sprawić, że te niedobre kanapki nabiorą nagle smaku pizzy pepperoni.

Komentarze do: Zdjęcia wysokokalorycznego jedzenia poprawiają postrzeganie smaku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz