Szukaj

Zażywanie dodatkowych witamin?

Zbyt wiele dobrego…Ludzie, którzy zażywają suplementy diety, aby zwiększyć swoją dawkę minerałów, być może zażywają zbyt wiele dobrego. I być może nawet ryzykują poważnymi problemami.Co za dużo to niezdrowo

Według pewnego badania bowiem, opublikowanego w The American Journal of Clinical Nutrition, ludzie, którzy zażywają suplementy diety, generalnie mają również tendencję do spożywania większej ilości składników odżywczych w normalnym jedzeniu, niż ci, którzy suplementów diety nie zażywają.

Krótko mówiąc, badanie to sugeruje, że witaminy mogą brać ludzie, którzy praktycznie ich nie potrzebują. W niektórych przypadkach natomiast, użytkownicy suplementów mogą nawet spożywać zbyt duże dawki minerałów, takich jak żelazo, na przykład. A żelazo wiąże się z potencjalnymi, poważnymi problemami zdrowotnymi.

Ludzie powinni wybrać suplementy, które mogą im pomóc; nie powinni natomiast przekraczać zalecanych dziennych dawek, mówi Regan Bailey, specjalista od spraw odżywiania, główny autor tego badania, pracujący w National Institutes of Health.

Regan Bailey wraz ze swoimi kolegami posłużyli się ankietą, którą przeprowadzili na 8 860 kobietach i mężczyznach.

Kobiety bardziej zatroskane swoim zdrowiem

Ankieta dotyczyła zażywania minerałów, a uczestnicy badania byli objęci rządowym programem kontroli w latach 2003-2006.


Dla kobiet i mężczyzn, którzy zażywali suplementy diety, zawierające 8 najważniejszych minerałów – calcium, żelazo, magnez, cynk, fosfor, miedź, potas, selen – najmniej prawdopodobne było, iż nie dostarczą sobie zalecanych dawek tych minerałów w jedzeniu; w odróżnieniu do ludzi, którzy mówili, że nie zażywają suplementów.

Związek ten był silniejszy dla kobiet, które generalnie częściej niż mężczyźni zażywają suplementy, ponieważ bardziej troszczą się o swoje zdrowie.


Z kolei, użytkownicy suplementów mają tendencję do prowadzenia zdrowszego stylu życia i do lepszego sposobu odżywiania niż niezażywający suplementów,
podkreśla Regan Bailey.

Za dużo i za mało wapnia


Zespół z National Institutes of Health stwierdził również, że dawki zażywanego wapnia często są poniżej zalecanego poziomu, nawet pośród oddanych użytkowników suplementów. Blisko jedna czwarta użytkowników suplementów, oraz 71% nieużytkowników, nie osiąga dziennej zalecanej dawki calcium – od 1000 mg do 1 200 mg dziennie dla kobiet w wieku powyżej 50 lat, oraz od 800 mg do 1 000 mg dla mężczyzn w tym samym wieku. A wapń jest niezbędny dla zdrowych kości.

Z kolei, starsi ludzie mają większą tendencję do nie zażywania wystarczającej ilości wapnia, albo wręcz przeciwnie – do przesadzania z dawkami. Dzieje się tak, ponieważ ludzie, w miarę tego jak się starzeją, używają więcej suplementów. Zresztą, widać to w badaniu, które pokazuje, że blisko 16% kobiet w wieku od 51 lat do 70 lat zażywa dawki calcium powyżej dziennej zalecanej granicy. A zbyt dużo wapnia wiąże się z powstawaniem kamieni nerkowych.

Inne minerały

Użytkownicy suplementów również mają tendencję do podnoszenia swoich dawek magnezu i cynku powyżej zalecanych granic, mimo że zagrożenia dla zdrowia, jeśli jakieś istnieją, związane z nadmierną konsumpcją tych minerałów, są jeszcze nieznane.

Zawsze chcielibyśmy mieć nadzieję, że ludzie, którzy zażywają suplementy diety to ci, którzy potrzebują ich najbardziej. Ale jest to dalekie od prawdy, mówi pani Cheryl Rock, specjalistka od odżywiania z uniwersytetu University of California, San Diego, w Stanach Zjednoczonych. Aczkolwiek, rezultaty tego badania wcale nie są zaskakujące, podsumowuje jeszcze specjalistka.

Komentarze do: Zażywanie dodatkowych witamin?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz