Szukaj

Zamiana napojów gazowanych na wodę pomaga zrzucić wagę

Jeżeli próbujesz zgubić zbędne kilogramy, aby osiągnąć zdrową wagę, może cię to zainteresuje. Nowe badanie bowiem pokazuje, że płynne kalorie również się liczą. Badanie, prowadzone przez badaczy z uniwersytetu University of North Carolina w Chapel Hill, w Stanach Zjednoczonych pokazało, że otyli ludzie i cierpiący na nadwagę, którzy zmienili swoje kaloryczne napoje na opcję wolną od kalorii – włączając w to także wodę – mogli stracić od 2 do 2,5 kilo w ciągu sześciu miesięcy.Badania zostały opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition.

Gdybyśmy mogli tego dokonać na szeroką skalę, mogłoby to znacząco zredukować rosnący problem z otyłością, jak stwierdza badaczka, pani doktor Deborah Tate, professor odżywiania oraz zachowań zdrowotnych na University of North Carolina.

Woda, napój słodzony, napój dietetyczny...

Do swojego badania, doktor Deborah Tate i jej koledzy zebrali 318 ludzi z nadwagą i otyłych, którzy byli obserwowani przez sześć miesięcy pod kątem utraty wagi. Uczestników tych podzielono na dwie grupy.

Pierwsza grupa zrezygnowała z napojów kalorycznych na rzecz zwykłej wody, druga grupa zamieniła kaloryczne napoje na napoje dietetyczne, a trzecia grupa nie musiała nic zmieniać, ale otrzymała generalne informacje na temat zdrowych wyborów oraz utraty wagi.

Wszystkie osoby z tych trzech grup straciły tyle samo kilogramów oraz doświadczyły zmniejszenia obwodu talii w okresie badania, ale badacze odkryli coś jeszcze. Otóż, okazało się, że ludzie, którzy pili wodę oraz napoje dietetyczne, byli w stanie stracić nawet 5% albo więcej swojej wagi.


Co więcej, badacze odkryli, że osoby pijące wodę były najlepiej nawodnione ze wszystkich tych trzech grup i miały niższy poziom glukozy niż grupa, która otrzymała tylko generalne informacje.


Zastąpienie konkretnego napoju albo konkretnego jedzenia, które dostarcza znaczącą część codziennych kalorii, może być użyteczną strategią dla umiarkowanej utraty wagi albo dla prewencji przybierania na wadze, dodaje jeszcze profesor Deborah Tate.

Napoje mogą być idealnym celem, ale może zadziałać jedynie wtedy, kiedy dana osoba nie nadrobi tego w inny sposób.

Napoje dietetyczne, wilk w owczej skórze?

Aczkolwiek, poprzednie badania pokazały, że napoje dietetyczne są właściwie związane z przybieraniem na wadze: zwiększają on o 41% ryzyko bycia otyłym.

Autorka tego badania, pani Sharon P. Fowler z uniwersytetu University of Texas Health Science Center w San Antonio, w Stanach Zjednoczonych stwierdza, że prace te nie oznaczają, że otyłość jest spowodowana przez napoje dietetyczne. A raczej, napoje dietetyczne mogą wskazywać na zachowania, które przyczyniają się do rozwoju otyłości.

Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że ludzie, którzy widzą, że zaczynają przybierać na wadze, mogą częściej kierować się ku napojom dietetycznym, mówi badaczka. Ale wbrew tej zmianie, ich waga w dalszym ciągu zaczyna rosnąć z innych powodów. A więc, dietetyczne napoje gazowane są użyteczne jako marker nadwagi i otyłości.

W ostatnim roku, badacze z uniwersytetu Harvard University odkryli, że ludzie, którzy zmienili dosładzane napoje na wodę, są mniej zagrożeni cukrzycą typu 2, oraz tracą na wadze. Badanie to zostało zaprezentowane na konferencji na temat wody Sustaining the Blue Planet: Global Water Education Conference.

Komentarze do: Zamiana napojów gazowanych na wodę pomaga zrzucić wagę (2)

Merlinka
Merlinka 24-10-2015 11:52

Napoje gazowane są niezdrowe i złe w smaku

2

Ja nie wiem jak można lubić napoje gazowane bleh, mi nie smakuje ani woda gazowana, ani słodzone napoje tego typu - są zazwyczaj tak słodkie, że aż mdli. Ludzie je piją bo chyba cukier uzależnia...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze