Szukaj

Zachowanie podczas jedzenia w bufecie szwedzkim zależy od BMI

Celem analiz naukowców z Cornell University było zbadanie zachowania ludzi podczas jedzenia w czasie korzystania z bufetu szwedzkiego w chińskiej restauracji. Badanych podzielono w zależności od ich masy ciała.

Wytrenowani obserwatorzy dyskretnie obserwowali zachowania 213 bywalców w 11 restauracjach typu „jedz, ile chcesz”. 22 obserwatorów zbadało 3 główne cele stałych bywalców i ich styl żywienia: sposób siedzenia, serwowanie i oczywiście zachowanie podczas jedzenia. Oszacowywano wagę, wzrost i wiek bywalców. Zachowanie podczas siedzenia było obserwowane w celu określenia, czy obserwowani siedzą w „budce” zamiast przy stole i czy siedzą tyłem, czy przodem do bufetu.

Zachowanie podczas nakładania jedzenia zostało obserwowane w celu określenia czy bywalcy widzą wszystkie opcje bufetu przed zajęciem stolików i jaki rozmiar talerza wybrali. Zachowanie podczas jedzenia zostało obserwowane w celu określenia, czy bywalcy wybrali pałeczki, czy też sztućce,  miejsce serwetek.

Szacunkowy  wskaźnik masy ciała (BMI) był skorelowany z punktu siedzenia i zachowania podczas jedzenia. Większość osób z wyższym BMI,  usiadło przy stołach i „zmierzyli się” z jedzeniem w formie bufetu. Bywalcy tego typu restauracji, z niższym BMI częściej analizowali żywność przed napełnieniem talerzy i używali mniejszych talerzy. Ponadto byli bardziej skłonni do korzystania z pałeczek, żuli pokarm dłużej, umieszczali swoje serwetki na kolanach, i zostawiali więcej jedzenia na talerzach. Wyniki te są zgodne z wcześniejszymi wynikami laboratoryjnymi, obserwuje się ponadto potwierdzający związek między BMI i specyficznymi zachowaniami żywieniowymi. Małe zmiany środowiskowe mogą mieć ogromny wpływ na zachowania żywieniowe i działalności restauracji. Zmniejszenie wygody i jakości jedzenia wpływa na normy życia, można łatwo zmniejszyć własne skłonności do przejadania się.

Komentarze do: Zachowanie podczas jedzenia w bufecie szwedzkim zależy od BMI

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz