Szukaj

Zaburzenia żywieniowe wśród starszych kobiet

Nowe badania wykazują, że nie tylko podatne na zaburzenia żywieniowe nastolatki mają tego rodzaju problemy. Dlaczego co raz częściej dotyczy to też starszych kobiet?


Zaburzenia żywieniowe wśród nastolatek zostały już dogłębnie przeanalizowane i upublicznione. Jednak nowe badania – pierwsze tego typu – odkryły, że problemy z dietą i postrzeganiem własnego ciała są równie poważne u kobiet nawet powyżej 50 lat. Co stanowi o tych kłopotach i co można zrobić, by temu zapobiec?

Jak bardzo powszechny jest ten problem wśród starszych pań?

Okazuje się, że 13 procent kobiet w wieku 50 lat i powyżej cierpi na zaburzenia pokarmowe. Niektóre z nich nigdy nie miały tego rodzaju problemów w okresie dojrzewania – takich jak niepohamowany apetyt, nadmierne odchudzanie się czy intensywne ćwiczenia. Obecnie, 4% kobiet deklaruje niekontrolowaną ochotę na jedzenie, 8% przyznaje się do bulimii (zwracanie na siłę pokarmu zmuszając się do wymiotów) w ciągu ostatnich 5 lat.

Czy to naprawdę niespotykane?

Tak. Dotychczasowe badania sugerowały, że kobiety stają się mniej podatne na zaburzenia żywieniowe, gdy  są już dojrzałe. Jednak 62% z 1,849 przebadanych pań przyznało, że waga i wygląd ciała mają negatywny wpływ na ich życie. Z kolei 79% kobiet zaznaczyło, że te aspekty w dużym stopniu wpływają na to, jak siebie postrzegają, 41% z nich waży się codziennie, a 36% procent przez ostatnie 5 lat spędziło co najmniej 2,5 roku na diecie!


Co sprawia, że kobiety są tak podatne?


Wiele kobiet powyżej 50 lat przeżywa ogromne zmiany w życiu, takie jak - rozwody, utrata kogoś bliskiego, dzieci opuszczające dom i wracające do niego z powrotem, tkwienie pomiędzy równoczesnym wychowywaniem dzieci i rodziców - mówi główna badaczka problemu, Cynthia  Bulik, która jest psychologiem i dyrektorem programu Zaburzeń Pokarmowych przy Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill. Wszystkie te czynniki mogą sporo namieszać w nawykach żywieniowych kobiet, które sięgają do jedzenia (bądź nie),aby „regulować nastrój w tych chwilach”.


Jakie to niesie niebezpieczeństwa?


Wszystkie te czynniki mogą zwiększać ryzyko całkowitych i nieodwracalnych zaburzeń żywieniowych. - Jadłowstręt psychiczny powoduje najwyższy wskaźnik śmiertelności spośród wszystkich chorób psychicznych. - mówi Bulik. - Kobiety w każdym wieku „stawiają czoła, by wyglądać perfekcyjnie, być szczupła i pod kontrolą – duży wpływ mają tutaj media - mówi Janis Bremis, dyrektor wykonawczy Centrum Pomocy Zaburzeń Żywieniowych w Campbell w Kalifornii -  Wiele kobiet zastanawia się, co robić, aby wyglądać jak gwiazdy?. Obecna kultura wywiera na kobietach taką presję przez cały czas – zauważa Bulik. Nawet kobiety w kategorii wiekowej od 75-84 lat przyznało się do zaburzeń.

Co zrobić, by pomóc?

Bulik wspomina, że wiele zabiegów i leków zostało wyprodukowanych z myślą o młodych dziewczynach cierpiących na problemy z odżywianiem. Nastolatki potrzebują dużego zaangażowania rodziny, w przypadku starszych kobiet jest to równie ważne, by miały bliskich, którzy pomogą w leczeniu i procesie regeneracji. Kobietom trzeba przypominać, żeby codziennie patrzyły w lustro i wymówiły choć jedną pozytywną rzecz o sobie, która nie ma nic wspólnego z ich wyglądem. - To bardzo pomaga w zrozumieniu samej siebie i w wydostaniu się z pułapki negatywnego wyglądu ciała - przypomina Cynthia Bulik. Lekarze również nie powinni lekceważyć swoich pacjentek i pilnować ich diety – bo to, że kobieta ma powyżej 50 lat nie oznacza, że nie jest zagrożona.

Komentarze do: Zaburzenia żywieniowe wśród starszych kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz