Szukaj

Woda mineralna i mleko zamiast soków owocowych

Eksperci ostrzegają przed sokami owocowymi, które cieszą się dużą „popularnością” zwłaszcza w Stanach, ale i w wielu innych krajach. Zamiast nich, do stołu powinno podawać się mleko lub wodę w celu ochrony zdrowia dzieci.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie The Lancet Diabestes and Endorcinology Journal, eksperci poinformowali rodziców o konsekwencjach, jakie pojawiają się w związku z podawaniem zbyt dużej ilości słodzonych napojów dla dzieci.

W badaniu przypomniano o konsekwencjach picia zbyt dużych ilości soku, do których zaliczyć można: wzrost otyłości, cukrzycę typu 2. i choroby serca. Okazuje się, że przeciętny nastolatek przyjmuje o 40% za dużo cukru, niż przewiduje norma. Dorośli natomiast o 13% za dużo.

Naukowcy oznaczają również sok pomarańczowy jako potencjalnie niebezpieczny napój, który może być podobnie szkodliwy jak słodkie napoje słodzone. Porcja 250 ml soku pomarańczowego, zawiera 115 kalorii, która jest równa z 7 łyżeczkami cukru. Dla porównania - puszka napoju słodzonego zawiera 193 kalorii.

Niektórzy eksperci ds. zdrowia, chcą wezwać rząd do zaprzestania traktowania soku jako jedną z najlepszych porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Susan Jebb, ekspert w dziedzinie żywienia i zdrowia ludności na Oxford University, apelowała do rodziców, aby zakazali słodzonych napojów dzieciom, a zamiast tego podawali swoim pociechom więcej wody i mleka.

Ekspert ds. cukrzycy, profesor Tom Sanders, King's Collego London, powiedział: - Dzieci powinny częściej pić zwykłą wodę pitną. Musimy przywrócić zwyczaj picia wody. Woda powinna znajdować się na stole zamiast napojów owocowych.

Komentarze do: Woda mineralna i mleko zamiast soków owocowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz