Szukaj

Woda do posiłku może zachęcać do mądrzejszych wyborów

Innymi słowy: woda może mieć wpływ na to, jak jemy, stwierdzają doktor T. Bettina Cornwell z uniwersytetu University of Oregon, a także doktor Anna R. McAlister z uniwersytetu Michigan State University. Ich najnowsze badanie ukazało się właśnie w dzienniku Appetite, w wersji online.Artykuł ten zawiera dwa oddzielne badania. Jedno z nich objęło 60 młodych dorosłych Amerykanów (19 – 23 lat) i dotyczło ono roli „parowania” jedzenia i picia.

Drugie badanie było eksperymentem przeprowadzonym z udziałem 75 amerykańskich dzieci, w wieku od 3 do 5 lat. Miało ono na celu określenie roli picia oraz jedzenia warzyw. Te same dzieci wzięły udział również w testach, przeprowadzanych w ciągu różnych dni tygodnia. Testy te dotyczyły różnych sposobów podawania napojów z warzywami.

Starsi uczestnicy badań woleli mieszankę napojów gazowanych podawanych ze słonymi, kalorycznymi daniami, bardziej niż napoje gazowane w warzywami.

Z kolei, przedszkolaki jadły więcej surowych warzyw, marchewki bądź czerwonej papryki, kiedy podawano im wodę. Znacznie chętniej niż kiedy podawano im słodzone napoje.

Nasze preferencje są więc w wysokim stopniu zależne od powtarzającego się kontaktu ze szczególnym typem jedzenia i napoju, mówi doktor T. Bettina Cornwell, która jest profesorem makretingu w Edwin E. & June Woldt Cone w Lundquist College of Business na University of Oregon. Zaczyna się to bardzo wcześnie, poprzez kontakt z jedzeniem podawanym w domu oraz kombinację różnych posiłków oferowanych w restauracjach. Naszym prostym zaleceniem jest więc podawanie wody do wszystkich posiłków.


Podawanie wody, mówi doktor Anna R. McAlister, może być prostym i skutecznym sposobem dietetycznym na opanowanie rosnącego problemu otyłości w Stanach Zjednoczonych, które zmagają się z coraz większymi kosztami ponoszonymi na leczenie ludzi otyłych. Tym bardziej, że coraz większa liczba przypadków cukrzycy dotyczy młodych ludzi.


Picie wody do posiłków może również zredukować odwodnienie. Eksperci oceniają, że 75% dorosłych Amerykanów jest chronicznie odwodnionych.

Od najwcześniejszych lat, ubolewa doktor T. Bettina Cornwell, dzieci uczą się  wiązać słodkie wysokokaloryczne napoje, takie jak cola, ze słonym i tłustym jedzeniem, równie wysokokalorycznym, takim jak frytki. Nawet jeśli kombinacja ta wydaje się tak normalna jak śnieg w zimie, to kiedy przyjrzymy się temu z bliska, możemy stwierdzić, że kombinacje jedzenia i picia to wypracowane preferencje.

Jeżeli to napój na stole sprawia, że ludzie nie chcą jeść warzyw, być może przyszła najwyższa pora na to, żeby zmienić napój. I zastąpić go wodą.

W styczniu 2011 roku, doktor T. Bettina Cornwell i doktor Anna R. McAlister donosiły również w przeglądzie Appetite, iż upodobanie do słonego, słodkiego i tłustego jest związane ze znajomością fast foodów oraz marek napojów gazowanych.

Badania te sugerowały, że wczesny rozwój smaku może wpływać na późniejsze wybory w życiu. A to oznacza, że musimy skupić się na jak najwcześniejszym rozwojem preferencji, jeżeli chcemy skutecznie walczyć z otyłością.

Doktor Kimberly Andrews Espy, wiceprzewodnicząca jednoski badań i innowacji w University of Oregon, dodaje: jest to ważne badanie, które pokazuje w jaki sposób jedzenie jest sprzedawane i podawane. Opanowanie tych wczesnych czynników niezdrowego jedzenia, które przyczyniają się do otyłości, jest ważne dla naszego ogólnego dobrego samopoczucia, jako narodu.

Komentarze do: Woda do posiłku może zachęcać do mądrzejszych wyborów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz