Szukaj

Włókna pokarmowe z pełnych ziaren mogą zapobiec rakowi jelita grubego

Jeśli jesz dużo włókien pokarmowych pochodzących z pełnych ziaren, może ustrzec się przed rakiem jelita grubego, według nowego przeglądu kilku badań. Badacze z Wielkiej Brytanii i Holandii odkryli, że im więcej włókien pokarmowych i włókien zbożowych ludzie jedzą, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, według British Medical Journal.Na przykład, ludzie, którzy jedzą dodatkowe 90 gram włókien z pełnych ziaren dziennie, są o 20% mniej narażeni na raka jelita grubego. Aczkolwiek, badania te nie stwierdziły, czy dodatkowe włókna pokarmowe z warzyw i owoców były również związane z mniejszym ryzykiem raka jelita, co oznacza, że w pełnych ziarnach może być coś jeszcze, co działa.

Badacze przyjrzeli się ponownie rezultatom 25 badań, które objęły w sumie 2 000 000 ludzi. Naukowcy w przebiegu swoich prac odkryli, że każde dodatkowe 10 gram włókien w diecie, konsumowane codziennie, zmniejsza dla danej osoby ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 10%.

Jeden z badaczy, Dagfinn Aune, z Imperial College London, powiedział, że nawet jeśli dana osoba zaczyna od bardzo niskiej dawki konsumowanych włókien – dajmy na to, 5 gram dziennie – następnie zwiększa to do 10 gram – a następnie do 15 gram – w dalszym ciągu może być to korzystne dla obniżenia ryzyka raka jelita grubego.


Przedstawione tutaj badania pokazują znaczenie diety bogatej we włókna pokarmowe, mówi doktor Anthony Starpoli, gastroenterolog w szpitalu Lenox Hill Hospital, który nie brał udziału w tym projekcie. Wiemy, że włókna pokarmowe pomagają w znacznym stopniu poprawić perystaltykę jelit. Kiedy zawartość jelit porusza się szybciej, istnieje mniejsze ryzyko kontaktu z substancjami toksycznymi wewnątrz jelita grubego, a to z kolei redukuje ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.


WebMD dodaje jeszcze, że kromka chleba z pełnej mąki zawiera 2 gramy włókien, a filiżanka owsianki zawiera 4 gramy włókien. Poza zmniejszającym się ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego, jedzenie włókien pokarmowych oferuje również inne korzyści zdrowotne.

Pewne badanie, przeprowadzone jeszcze w tym roku, sugerowało, że im więcej włókien jemy, tym dłużej będziemy żyć, jak donosiła Associated Press. A to z powodu redukcji ryzyka zgonu z powodu chorób serca, chorób układu oddechowego oraz chorób zakaźnych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jak również, włókna pokarmowe zmniejszają ryzyko zgonu z powodu raka u mężczyzn.

Odkrycia te, które ukazały się w Archives of Internal Medicine, stwierdzają, że ludzie, którzy jedli najwięcej włókien pokarmowych w tym badaniu, byli o 22% mmniej zagrożeni śmiercią niż ludzie, którzy jedli najmniej włówkien, według Associated Press.

Agencja odnotwuje jeszcze, że Amerykanie zazwyczaj nie jedzą wystarczającej ilości włókien pokrmowych dziennie – największa konsumpcja plasuje się w granicach około 15 gram. Zalecana dawka dzienna włókien pokarmowych dla kobiet wynosi 25 gram dziennie, a dla mężczyzn 38 gram dziennie.

Komentarze do: Włókna pokarmowe z pełnych ziaren mogą zapobiec rakowi jelita grubego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz