Szukaj

Wegetariańskie dzieci

Przez wiele lat wegetarianizm odbierany był w Polsce jako niezdrowy i kosztowny kaprys, na który pozwolić sobie mogli jedynie najzamożniejsi. Świadoma rezygnacja z mięsa, traktowanego stereotypowo jako pokarm wartościowy, nadal zresztą jest dla wielu postawą niezrozumiałą. Szczególnie podzielone są zdania społeczeństwa na temat wegetarianizmu dzieci.

Wegetariańskie dzieci

Wegetarianizm najmłodszych nierzadko budzi wiele kontrowersji. Badania dowodzą jednak, że dziecko jaroszem zostać może od pierwszych miesięcy życia bez szkody dla jego zdrowia i rozwoju. Wystarczy, że podczas rozszerzania jego diety rodzice pod okiem pediatry i dietetyka stopniowo wprowadzać będą produkty, które są pełnowartościowym zastępnikiem białka zwierzęcego. Najlepiej, jeśli będzie to laktowegetarianizm, czyli możliwość spożywania także jajek, mleka i nabiału. Taki sposób odżywiana przynieść może wiele korzyści nie tylko dla aktualnej kondycji malucha, ale zaprocentuje także w jego przyszłym życiu. A korzyści jest wiele.

Lekka dieta bogata w błonnik wspomaga trawienie, zapobiega także otyłości, a częściowa lub całkowita rezygnacja z białego cukru, często charakterystyczna dla wegetarianizmu, uchroni zęby dziecka przed próchnicą, która obecnie określana jest jako jedna z chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo dieta  wegetariańska jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają niebagatelną rolę w rozwoju centralnego układu nerwowego, szczególnie u najmłodszych.


Bardzo często podnoszonym przez przeciwników wegetarianizmu argumentem jest obawa przed dostarczaniem dziecku niepełnowartościowych dań, szczególnie w zakresie podaży aminokwasów. Dowiedziono jednak, że jeśli w posiłku znajdą się przynajmniej dwa rodzaje produktów białkowych (np. warzywa strączkowe i orzechy lub produkty zbożowe) – danie będzie pełnowartościowe.

Kolejne mity dotyczące diety wegetariańskiej mówią o tym, że jest ona kosztowna i pracochłonna. Jednak wraz z coraz większą popularnością produktów bezmięsnych oraz rozwojem rynku wegetariańskiego kwestia ceny oraz czasu przygotowania przestała mieć znaczenie.

- Pasztety produkowane na bazie cieciorki lub kaszy jaglanej, wegetariańskie bitki, pulpety, a nawet steki bezmięsne to tylko przykłady produktów, które dostarczając niezbędnych witamin i związków mineralnych, pomagają wzbogacić dietę oraz czynią ją bardzo atrakcyjną, co jest niezwykle ważne, szczególnie w przypadku żywienia dzieci – tłumaczy Paweł Skrzypczak z firmy Primavika. Są to jednocześnie produkty szybkie i proste w przygotowaniu – idealne dla zapracowanych mam małych wegetarian – dodaje Skrzypczak.

Wprowadzając lub kontynuując żywienie bezmięsne u dzieci pamiętać jednak należy o regularnych wizytach u pediatry, który kontrolować będzie kondycję psychofizyczną pociechy. Dietetycy zapewniają jednak: jeśli podstawą żywienia staną się pełnoziarniste produkty, płatki zbożowe, ryże makarony, orzechy, owoce i warzywa, szczególnie te strączkowe, otrzymamy odpowiednią dawkę związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zarówno osoby dorosłej, jak i najmłodszych dzieci.

****
www.primavika.pl

Komentarze do: Wegetariańskie dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz