Szukaj

Upada mit zdrowotnego wpływu resweratrolu

Resweratrol, składnik czerwonego wina, o którym myślano, że korzystnie wpływa na poziom insuliny, redukuje ryzyko chorób serca i wydłuża życie, nie wskazuje tych korzyści zdrowotnych u kobiet. Tak pokazują wyniki badań przeprowadzone na Washington University of Medicine w St. Louis. Projekt badawczy, opublikowany online 25 października w Cell Metabolism, obejmował 29 kobiet po okresie menopauzy, które nie chorowały na cukrzycę 2 typu i były w ogólnym dobrym stanie zdrowia.Przez 12 tygodni połowa z nich zażywała środek zawierający resweratrol, reszta – placebo lub cukrowe tabletki.

Jak powiedział doktor Samuel Klein, dyrektor Washington University's Center for Human Nutrition, suplementy z resweratrolem stały się popularne, ponieważ dowiedziono jego korzystnego wpływu na funkcje metaboliczne, zapobieganie - a nawet cofanie - takich dolegliwości zdrowotnych jak cukrzyca, choroby serca, a nawet rak.

Ale obecne dane przedstawiają, że środki z resweratrolem nie wpływają na metabolizm u kobiet zdrowych, w średnim wieku.

Wyniki są czymś zaskakującym ponieważ wcześniej mówiono, że picie czerwonego wina zmniejsza ryzyko chorób serca.

Klein wyjaśnia, że niewiele badań prezentuje działanie resweratrolu na ludziach. Były one przeprowadzone na cukrzykach, osobach starszych z mniejszą tolerancją glukozy lub osobach otyłych, które mają więcej problemów związanych z metabolizmem niż kobiety, które uczestniczyły w tym projekcie. Jest więc możliwe, że resweratrol lepiej wpływa na ludzi z dolegliwościami metabolicznymi niż na zdrowych.


Klein jest profesorem medycyny oraz nauk o odżywianiu. Jego zdaniem, wiele osób słysząc o korzyściach płynących z picia czerwonego wina może albo zacząć zażywać preparaty z resweratrolem albo pić duże ilości alkoholu.

W bieżącym roku sprzedaż specyfików z resweratrolem w USA wzrosła znacząco - do 30 mln dolarów.

W trakcie wspomnianych badań, 15 uczestniczek otrzymywało 75 mg tej substancji dziennie, czyli taką samą ilość jak po wypiciu 8 litrów wina.

Zespół mierzył wrażliwość kobiet na insulinę oraz poziom glukozy w mięśniach, podając im insulinę i obserwując reakcje organizmu.

Jak mówią naukowcy odpowiedzialni za projekt, jest to najdokładniejsze badanie jakie mamy, aby zmierzyć reakcję na insulinę u ludzi. Nie zauważyliśmy jakichkolwiek efektów resweratrolu. Dodatkowo, pobraliśmy próbki mięśni i tkanki tłuszczowej i tam również nie zauważyliśmy żadnych zmian.

Więc jeśli resweratrol nie daje żadnych korzyści, dlaczego  osoby pijące wino rzadziej chorują na cukrzycę i choroby serca?

Zdaniem naukowców, celem tego badania było nie odnalezienie składnika wina, który jest odpowiedzialny za poprawę stanu zdrowia, ale raczej udowodnienie czy suplementy z resweratrolem mają wpływ na metabolizm u zdrowych osób.

Nie było nam dane wykryć korzyści wynikających z zażywania resweratrolu w naszej grupie badawczej, ale nie oznacza to, że on czy inne substancje zawarte w czerwonym winie nie wpływają dobrze na stan zdrowia, podsumowują naukowcy.

Komentarze do: Upada mit zdrowotnego wpływu resweratrolu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz