Szukaj

Suplementy witaminowe często mogą być bezużyteczne, a nawet niebezpieczne

Wedlug pewnego badania amerykańskiego, suplementy wiatminowe często są nie tylko bezużyteczne dla większości ludzi, ale również mogą okazać się niebezpieczne. Co gorsza, mogą się przyczynić do śmierci u starszych kobiet.Na dzień dzisiejszy, około połowa populacji amerykańskiej konsumuje witaminy.

Złe wieści dla rynku

Jest to rynek bardzo lukratywny, przynoszący zyski rzędu 20 000 000 000 dolarów. Aby więc zweryfkiować zasadność ich zażywania, badacze amerykańscy i fińscy pochylili się nad kwestią suplementów witamin i minerałów.

Do tego celu, badacze posłużyli się danymi pochodzącymi z badania przeprowadzonego w stanie Iowa. Badanie to objęło 38 772 kobiet, które wypełniły kwestionariusz. Kwestionariusz ten dotyczył konsumpcji suplementów witaminowych przez te kobiety, w latach 1986, 1997 oraz 2004. Kobiety miały średnio 62 lata.

Nowe badanie zostało opublikowane w Archives of Internal Medecine przez amerykańskie towarzystwo medyczne.


Jak się okazało, wiele suplementów witaminowych albo minerałów często stosowanych, takich jak produkty multiwitaminowe, witamina B6, kwas foliowy, żelazo, magnez, cynk, miedź, są związane z większym ryzykiem śmierci.

Niebezpieczne żelazo i dobry wapń?

Pośród tych suplementów, wydaje się, że to właśnie te na bazie żelaza są najbardziej niepokojące. W rzeczywistości, według opublikowanych rezultatów, suplementy te mają być bardzo silnie związane z większą śmiertelnością, w zależności od przyjętych dawek.

Jednakże, badacze odnotowują, że nie byli w stanie określić, czy to właśnie powody, które popchnęły kobiety do przyjmowania żelaza, mogły wyjaśnić ten wysoki poziom śmiertelności. W przeciwieństwie do żelaza, suplementy na bazie wapnia zdają się być z kolei związane ze spadkiem śmiertelności.

Niepotrzebna konsumpcja prewencyjna

Odkrycia te wzmacniają nasze przekonanie, że niektóre suplementy antyoksydantów, takie jak witamina E, witamina A albo beta-karoten, mogą być niebezpieczne, odnotowują lekarze w komentarzu do tego badania. Podkreślają oni jeszcze, że nie zalecają prewencyjnej konsumpcji takich suplementów. W każdym razie, na pewno powinny się powstrzymać przed tym populacje dobrze odżywione.

Autorzy badania podsumowują, że nie widzą nawet najmniejszego usprawiedliwienia dla szerokiej i powszechnej konsumpcji takich suplementów.

Komentarze do: Suplementy witaminowe często mogą być bezużyteczne, a nawet niebezpieczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz