Szukaj

Suplementy wapnia zagrażają zdrowiu serca

Badanie opublikowane w JAMA International Medicine pokazuje, że wysokie spożycie wapnia w suplementach diety wiąże się z większym ryzykiem choroby sercowo-naczyniowej i zgonu, ale tylko u mężczyzn. Takie wnioski przyniosły obserwacje ponad 388 000 kobiet i mężczyzn w wieku od 50 do 71 lat, biorących udział w badaniu National Institutes of Health-AARP Diet and Health Study w 3 stanach i dwóch strefach miejskich w latach 1995 - 1996.Suplementy wapnia są stosowane zwłaszcza na łonie starszej populacji, ponieważ sprzyjają zdrowiu kości.

Wiemy już, że calcium odgrywa wielką rolę w prewencji i leczeniu osteoporozy. Ale nie wiemy tak naprawdę, w jaki sposób składnik ten wpływa na inne części organizmu, w tym także na serce i naczynia krwionośne, stwierdzają autorzy artykułu.

Dr Qian Xiao z National Cancer Institute w Bethesda w USA wraz z kolegami postawił sobie następujące pytanie: czy spożycie wapnia w diecie i w suplementach jest powiązane ze śmiertelnością z powodu chorób sercowo-naczyniowych, chorób serca i chorób naczyniowo-mózgowych?


Dr Xiao mówi: to szerokie, prospektywne badanie pozwoliło pokazać, że wapń z suplementów – ale nie z normalnej diety – jest związany z większą śmiertelnością z powodu tych dolegliwości u mężczyzn.

W ciągu 12 lat obserwacji zarejestrowano 3 874 zgonów pośród kobiet, a 7 904 pośród mężczyzn z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Suplementy wapnia były stosowane przez 70% kobiet i 51% mężczyzn.

W porównaniu do ludzi niestosujących suplementów calcium, mężczyźni, którzy spożywali ponad 1 000 mg wapnia na dzień, byli bardziej zagrożeni zgonem z powodu chorób sercowo-naczyniowych (przede wszystkim, z powodu choroby serca).

Autorzy badania podsumowują: to, czy faktycznie płeć wpływa na tę różnicę między kobietami i mężczyznami, wymaga dalszych badań. Biorąc pod uwagę wielką popularność suplementów calcium na łonie populacji, ważne jest, żebyśmy ustalili efekt suplementów poza zdrowiem kości.

Komentarze do: Suplementy wapnia zagrażają zdrowiu serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz