Szukaj

Suplementy diety - nowy trend w dietetyce

Podstawą dobrego stanu zdrowia osoby w każdym wieku jest prawidłowy sposób żywienia. Naszemu organizmowi potrzebne są nie tylko składniki odżywcze i budulcowe ale również witaminy, minerały i inne składniki wpływające na kondycje naszego ducha i ciała.Z powodu wzrostu tempa życia, natłoku wielu spraw, spędzania co raz większej ilości czasu w pracy i poza domem, brakuje nam zwykle czasu na przygotowanie zbilansowanych posiłków dla siebie i naszej rodziny. Często jesteśmy tak zapracowani, że zamiast gotować kupujemy gotowe potrawy, pomijając jakiekolwiek zasady zdrowego żywienia stawiamy na szybkość, i łatwość przygotowania. Nasze błędy żywieniowe prowadzą do nagromadzenia toksyn w organizmie oraz powstawania niedoborów witamin i składników mineralnych u nas i naszych dzieci. Powodują one obniżenie naszej odporności oraz sprzyjają powstawaniu wielu chorób na tle niezbilansowanego żywienia , chorób cywilizacyjnych oraz otyłości.

Owoce i warzywa to niezastąpione źródło nie tylko witamin i minerałów, ale również błonnika niezbędnego w racjonalnym żywieniu. Poza tym dostarczają łatwo przyswajalnych cukrów, barwników, kwasów organicznych oraz polifenoli. Paleta tych różnorodnych związków ułatwia trawienie, pobudzają perystaltykę jelit, maja działanie bakteriobójcze.

Niestety konsumpcja owoców w Polsce, mimo wzrostu spożycia w latach 90., w porównaniu do innych krajów UE jest zastraszająco niska. Wyniki te są spowodowane różnymi czynnikami m. in. nasza niską świadomością odnośnie potrzeb żywieniowych organizmu, brak czasu, mała popularność pewnych produktów oraz trudna dostępność warzyw i owoców w niektórych okresach np. jesienno- zimowych.


Suplementy diety to produkty spożywcze , które stanowią bardzo dobre uzupełnienie podstawowej diety. Dostarczają w skoncentrowanej formie składniki odżywcze i inne substancje wykazujące efekt fizjologiczny np. witaminy lub minerały itd.

Suplementy diety pomagają nam uzupełnić składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu obniżając przy tym ryzyko zaburzeń stanu zdrowia. Mogą być wykorzystane w diecie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w celu zmniejszenia niebezpieczeństwa niedoboru niektórych witamin, składników mineralnych, jeżeli z różnych powodów trudno jest zapewnić dietę pokrywającą wszystkie nasze potrzeby żywieniowe.


Są również bardzo pomocne przy kuracjach odchudzających oraz upiększających.

Warto stosować suplementy najwyższej jakości. Poszczególne składniki powinny być pochodzenia naturalnego, otrzymywane z warzyw i owoców. Syntetyczne witaminy i minerały ciężko wchłaniają się w układzie pokarmowym, przez co nawet stosowanie dodatkowych preparatów nie pokrywa naszych potrzeb. Stosując produkty pochodzenia naturalnego mamy pewność, że składniki zostały przyswojone przez nasz organizm, uzupełniając nam wszelkie niedobory odżywcze i zapobiegają powstawaniu takowych.

Poza odpowiednim odżywieniem organizmu, suplementy diety ruszają z odsieczą aby pomóc nam w walce z otyłością lub po prostu zgubieniu kilku zbędnych kilogramów i centymetrów. Możemy odnaleźć suplementy pomagające nam usuwać wodę metaboliczną z organizmy, która powoduje u nas nieprzyjemne uczucie ociężałości, opuchlizny i widoczny cellulit. Inne z kolei pomogą nam w walce z tkanka tłuszczową, aktywując ją i przygotowując ją do procesu spalania. Pomagają w trawieniu, poprawiają perystaltykę jelit oraz usuwają wzdęcia, z których często sobie nie zdajemy sprawy.

Wybierając odpowiednie suplementy możemy przeciwdziałać skutkom starzenia, dostarczając do organizmy przeciwutleniaczy, również najlepiej naturalnego pochodzenia. Mogą sie okazać również bardzo pomocne przy poprawie kondycji naszych wytworów skórnych, z którymi kobiety bardzo mają duże problemy, łamliwe i rozdwajające sie paznokcie, włosy czy sucha skóra.

Pamiętajmy jednak, że kluczowe jest umiejętne stosowanie wszystkich suplementów. Ważna jest porada specjalisty, który nam profesjonalnie doradzi co jest najlepsze dla naszego organizmu, abyśmy widzieli rezultaty i byli zadowoleni z inwestycji w nasze ciało. Suplementy powinny być odpowiednio skomponowane i najwyższej jakości.

Autor:
Dietetyk Naturhouse Magdalena Zielińska
Naturhouse Warszawa
Warszawa, Ul. Puławska 29

022 403 65 33Komentarze do: Suplementy diety - nowy trend w dietetyce (1)

Papatka
Papatka 11-02-2010 20:01

Czy suplementacja jest aż tak konieczna?!

1

Można powiedzieć, że żywność jest coraz mniej uboższa w witaminy i składniki mineralne, ale tylko sam człowiek jest sobie temu winny (uboższa ziemia, zabiegi technologiczne w produkcji i itd) Jednak pani jako dietetyk d... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze