Szukaj

Sód w jedzeniu: 10 największych źródeł soli w diecie

Amerykanie kochają sól, stwierdziło ostatnie badanie. I jedzą jej o wiele więcej, niż powinni, jak przestrzegają amerykańskie centra kontroli i prewencji chorób (CDC, Centers for Disease Control and Prevention). W związku z tym, raport sporządzony przez specjalistów z CDC, demaskuje największe źródła soli w diecie, mając nadzieję, że pomoże to populacji amerykańskiej w dokonywaniu lepszych wyborów.Dlaczego ważne jest obniżenie ilości zjadanej soli?

Zbyt dużo soli podnosi ciśnienie krwi, co jest głównym czynnikiem ryzyka udaru mózgu oraz choroby serca, jak podaje doktor Thomas Frieden, dyrektor Centers for Disease Control and Prevention. Choroby te zabijają ponad 800 000 Amerykanów rocznie i kosztują amerykański system opieki zdrowotnej ponad 270 000 000 000 dolarów (rocznie).

Raport sporządzony przez amerykańskie centra kontroli i prewencji chorób, który obejmuje dane z lat 2007 - 2008, pokazuje, że istnieje 10 rodzajów żywności, które odpowiadają za ponad 44% sodium, które obywatele Stanów Zjednoczonych zjadają każdego dnia. A sześćdziesiąt pięć procent tego sodu pochodzi z jedzenia kupowanego w sklepie.
Natomiast, 25% pochodzi z jedzenia w restauracjach.

Dieta przeciętnej osoby zawiera codziennie około 3 300 miligramów sodium, co nie obejmuje nawet soli dodawanej w trakcie gotowania posiłków albo kiedy danie jest już na stole, pokazuje najnowszy raport. Ilość ta to znacznie więcej niż wynoszą zalecane dawki soli dla połowy Amerykanów (sześć osób dorosłych na dziesięć).

Zalecana dawka wynosi 2 300 miligramów soli każdego dnia. A nawet mniej, jeśli się uda. Natomiast, ludzie chorujący na cukrzycę, na choroby nerek przewlekłe, na wysokie ciśnienie krwi, a także ludzie powyżej 51 roku życia oraz Afroamerykanie są zachęcani do obniżania poziomu sodium do ilości tak małej jak 1 500 miligramów dziennie. A nawet mniej, jeśli się uda, jak zalecają Centers for Disease Control and Prevention.


Skąd ta cała sól w jedzeniu?


Oto poniżej zestawienie dziesięciu głównych źródeł sodu dla każdego Amerykanina w wieku powyżej 2 lat, w porządku od najmniejszej zawartości sodu do największej zawartości. Pewno niektórzy z nas mogą być nieźle zaskoczeni.


10. Smakowite przekąski. Sodium pochodzące z przekąsek podnosi o 2,5% całkowitą dzienną dawkę sodu dla ludzi w wieku od 20 lat do 50 lat.

9. Dania mięsne. Sód z dań mięsnych podnosi o 2,8% całkowitą dzienną dawkę sodu dla ludzi w wieku od 20 lat do 50 lat.

8. Dania z makaronu. Sód z dań makaronowych podnosi o 3,4% całkowitą dzienną dawkę sodu dla ludzi w wieku od 20 lat do 50 lat. A także, o 4% całkowitą dzienną dawkę sodu dla ludzi w wieku od 2 lat do 11 lat.

7. Ser. Zdziwienie? Otóż, sód z sera podnosi o 3,9% całkowitą dzienną dawkę sodu dla ludzi w wieku od 20 lat do 50 lat.

6. Kanapki. Sodium z kanapek podnosi o 4,2% całkowitą dzienną dawkę sodu dla ludzi w wieku od 20 lat do 50 lat.

5. Zupy. Sodium z zup podnosi o 4,5% całkowitą dzienną dawkę sodu dla ludzi w wieku od 20 lat do 50 lat.

4. Drób. Sód z drobiu podnosi o 4,5% całkowitą dzienną dawkę sodu dla ludzi w wieku od 20 lat do 50 lat.

3. Pizza. Sodium z pizzy podnosi o 5% całkowitą dzienną dawkę sodu dla ludzi w wieku od 20 lat do 50 lat.

2. Zimne wędliny i przetworzone mięso. Sodium z zimnych wędlin i przetworzonego mięsa podnosi o 5,5% całkowitą dzienną dawkę sodu dla ludzi w wieku od 20 lat do 50 lat.

1. Chleb i pieczywo. Sód z chleba i reszty pieczywa podnosi o 7,2 % całkowitą dzienną dawkę sodu dla ludzi w wieku od 20 lat do 50 lat.

Komentarze do: Sód w jedzeniu: 10 największych źródeł soli w diecie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz