Szukaj

Śmieciowe jedzenie powoduje uzależnienie

Śmieciowe jedzenie powoduje zmiany w mózgu, które w dłuższej perspektywie mogą uzależniać od tego typu jedzenia, w ten sposób prowadząc do stosowania niezdrowej diety. Przemysł spożywczy jest wyrafinowany, dokładnie kalkuluje zyski, które zarabia na nieświadomych konsumentach.

Sprzedawcy żywności mają jeden priorytet – zysk. Mają jeszcze jedną zasadę, a  jest to „coming back for more” - czyli, żeby konsument wrócił jeszcze po więcej. Jest to strategia, która jest istotnym elementem sprzedaży żywnośc. Istotną rolę w tym procesie odgrywają trzy składniki, które znajdują się zwłaszcza w żywności przetworzonej.

- Idealne połączenie soli, cukru i tłuszczu powoduje, że jedzeniu trudno się oprzeć, gdyż jego smak dla ludzkiego mózgu jest „idealny”. Sól, cukier i tłuszcz to trzy filary przetworów przemysłu spożywczego – powiedział Michael Moss, dziennikarz New York Times, który zbadał tajemnice przemysłu żywieniowego.

Zespół chemików, fizyków i neurologów opracowuje skład żywności, której człowiek nie jest w stanie się oprzeć. Te doskonale zaprojektowane produkty mogą zupełnie zmienić sposób myślenia o żywności.

Istnieje również wiele dowodów, że spożywanie śmieciowego jedzenia powoduje, niechęć do warzyw i owoców. Według wydziału Nauk Medycznych w Australii, nadmierne spożywanie fast foodów prowadzi do osłabienia samokontroli, przejadania się i otyłości.

Opublikowane badania w czasopiśmie Frontiers, które analizowały podobne zjawisko u szczurów, sugeruje, że w momencie spożywania produktów bogatych w tłuszcz i cukier, apetyt na owoce u tych gryzoni zmalał. Podobne zjawisko występuje u ludzi, którzy nadmiernie spożywają produkty śmieciowe.

Z badań wynikło, że szczury, które przez ponad 2 tygodnie regularnie jadały słodkie przekąski i tłuste produkty, nie tylko zwiększyły masę ciała o 10%, ale również zmieniły swoje nawyki żywieniowe. Stały się obojętne na to, co jedzą, mimo tego, że wcześniej ich organizmy odpowiednio chroniły gryzonie przed przejadaniem się.

Nawet powrót na zdrową dietę wymagał odpowiedniej ilości czasu, by preferencje żywnościowe wróciły do normy.

Naukowcy przypominają również, że w tego typu produktach, znajduje się wiele przygotowanych sztucznych smaków i zapachów, które oczywiście są tylko szcztucznymi syntetykami, nic nie wnosząc do ludzkiego organizmu – jedynie mu szkodzą.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Śmieciowe jedzenie powoduje uzależnienie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz