Szukaj

Ryby i kwasy tłuszczowe zmniejszają ryzyko utraty słuchu u kobiet

Naukowcy z Brigham and Woman Hospital stwierdzili, że spożywanie dwóch lub więcej porcji ryb tygodniwo wiązało się z mniejszym ryzykiem utraty słuchu u kobiet. Wyniki nowego badania zostały ustalone przez Sharon G. Curhan, profesor z BWH Channing Division of Network Medicine i opublikowane zostały w internetowym wydaniu American Journal of Clinical Nurtrition.

Chociaż dowody sugerują, że wyższe spożycie ryb i kwasów wielonienasyconych omega-3 wiąże się z niższym ryzykiem utraty słuchu, potecnjalnych źródeł tych informacji jest nadal zbyt mało. Z tego powodu wykonano specjalne badanie, które ma sprawdzić czynniki między spożyciem wszystkich oraz poszczególnych rodzajów ryb a utratą słuchu u kobiet.

Dane do analiz pochodziły z Nurses „Health Study”, czyli prospektywnych badań wykonanych na grupie 65 215 kobiet w latach 1991 – 2009. W całym badaniu brało udział ponad 100 tys. osób z czego u 11 606 odnotowano przypadek utraty słuchu lub jego pogorszenie.

W porównywanych wynikach zauważono, że kobiety, które rzadko spożywały ryby, miały wyższe ryzyko utraty słuchu o ponad 20% niż kobiety, które ten rodzaj pożywienia jadały. W całym badaniu sprawdzano wpływ różnych gatunków ryb na zdrowie. Gdy badanie analizowało poszczególne gatunki ryb, okazało się, że zbyt duże ilości wywołują efekt uboczny, który przez długo łańcuchowe kwasy omega-3PUFA powoduje większe ryzyko utraty słuchu.

- Konsumpcja wszelkich rodzajów ryb, a w tym tuńczyka, skorupiaków, ryb ciemnych, wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem utraty słuchu. Jednak w nie za dużych ilościach. Wyniki te sugerują, że dieta może mieć ogromne znaczenie w zapobieganiu nabytej utracie słuchu – stwierdziła profesor Curhan.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Ryby i kwasy tłuszczowe zmniejszają ryzyko utraty słuchu u kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz