Szukaj

Rodzice rozmawiający ze swoimi nastoletnimi dziećmi o nadwadze

Zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention, ok. 28% amerykańskich nastolatków ma nadwagę. To oznacza, że ok. 1 na 5 rodziców zastanawia się, jak porozmawiać o tym z dzieckiem. Tworzenie zdrowego środowiska domowego, uczenie zdrowych zachowań, a także zachęcanie oraz wspieranie nastolatków w pozytywnych zmianach, może być bardziej efektywne niż poruszanie tematów dotyczących wagi, wg nowego badania wydanego w listopadowo-grudniowym Journal of Nutrition Education and Behavior.Zgodnie z Institute of Medicine, Committee on Prevention of Obesity in Children and Youth, nastolatki cierpiące na otyłość czy też nadwagę, narażone są na większe ryzyko fizycznych chorób współistniejących, w tym na cukrzycę typu 2, i negatywne skutki psychospołeczne, wynikające z piętna związanego z nadwagą. Wraz ze wzrostem otyłości, rozwój interwencji, szczególnie przydatnych dla rodziców nastolatków z nadwagą, może być częścią rozwiązania.

Biorąc pod uwagę wyzwania związane z wychowywaniem nastolatków w ogóle i aby zidentyfikować potencjalne cele interwencji, badacze z University of Minnesota postawili 2 podstawowe pytania, na które starali się znaleźć odpowiedź. Pierwsze - jakim problemom stawiają czoło rodzice nastolatków z nadwagą? Drugie - jakimi radami rodzice ci mogliby podzielić się z innymi?

27 nastolatków i ich rodziców przebadano w celu określenia czynników przyczyniających się do skutecznego odchudzania wśród młodzieży.


Badacze odkryli, że kwestie poruszone przez rodziców uwzględniały trudności w skutecznej komunikacji z nastolatkiem na tematy związane z wagą. Zaobserwowano też niezdolność do kontrolowania przez nastolatków decyzji związanych z jedzeniem i aktywnością fizyczną, troską o dobrobyt fizyczny i psychiczny i poczuciem odpowiedzialności osobistej.

Dietetyk i badaczka dr Shira Feldman oświadcza: Rodzice odgrywają bardzo ważną rolę w pomocy dzieciom i nastolatkom w przyswajaniu zdrowych zachowań. Zaangażowanie rodziców w interweniowanie może być wyzwaniem, zważywszy na problemy związane z rozwijającą się autonomią i wzrostem niezależności. Rodzice dzieci otyłych i z nadwagą często mają dylemat. Z jednej strony, mogą być zaniepokojeni zdrowiem dzieci, piętnem psychospołecznym i konsekwencjami spowodowanymi byciem otyłym. Z drugiej zaś strony, rodzice uznają młodzieńczą potrzebę autonomii, dlatego mogą borykać się z tym, co powiedzieć lub jak najlepiej pomóc nastolatkom radzić sobie z wagą.

Jaki jest efekt rozmowy rodziców z dzieckiem z nadwagą?

Według doktora filozofii, profesora pediatrii i psychiatrii Kerri Boutelle, jeśli chodzi o "rozmawianie" o przyjęciu zdrowszego sposobu żywienia i aktywności fizycznej, rodzice muszą pamiętać, że nastolatki mogą zareagować negatywnie, np. złością, czy też smutkiem, kiedy zapyta się ich o wagę.

W obecnym i innych badaniach, rodzice byli poinformowani o psychospołecznych rezultatach związanych z byciem otyłym. Zatem, podczas pracy z nastolatkami, może być potrzebne znalezienie innych metod poruszania tematów dotyczących wagi, prócz skupiania się jedynie na jej utracie, jak np. bycie sprawnym i aktywnym fizycznie, czy też zdrowe odżywianie się.

Komentarze do: Rodzice rozmawiający ze swoimi nastoletnimi dziećmi o nadwadze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz