Szukaj

"Paradoks otyłości" - obalanie dowodów

W przeciwieństwie do popularnej teorii, dorośli, którzy mają nadwagę w momencie zdiagnozowania cukrzycy nie są chronieni przed ryzykiem wcześniejszej śmierci - pokazuje badanie.

Ustalenia podważyły to, co jest znane jako "paradoks otyłości". Jest to przekonanie, że osoby z prawidłową masą ciała są bardziej narażone na śmierć z cukrzycą typu 2 niż te, które mają nadwagę lub otyłość.

- Jest dość spolaryzowany debata nad tym, czy to jest prawdziwe, czy nie – powiedziała Deirdre Tobias z Harvard School of Public Health w Bostonie.

Wyniki pokazują, że "Nie ma korzyści płynących z posiadania nadwagi lub otyłości. W rzeczywistości widzimy, że przynajmniej wśród niepalących, nadwaga i otyłość zwiększa ryzyko. To nie jest bez znaczenia." - tłumaczy Deirdre Tobias.

Tobias i jej koledzy przeanalizowali dane z dwóch dużych, długoterminowych badań: „Nurses Health Study” , które rozpoczęło się w 1976 roku oraz Health Professionals Follow- up Study, rozpoczęte w 1986 roku. Nowy raport zawiera ponad 11.000 ludzi, u których rozpoznano cukrzycę. Żadna z tych osób nie miała raka ani choroby serca w momencie diagnozy. Badane osoby były obserwowane średnio przez prawie 16 lat. W tym czasie, około 3000 z nich zmarło.

Naukowcy odkryli, że ludzie z nadwagą lub otyłością w momencie rozpoznania cukrzycy były między 9 a 33 procent bardziej narażone na śmierć niż ci z normalną wagą. Ryzyko było największe wśród najcięższych uczestników.

Palenie również miało związek ze śmiercią uczestników. Na przykład, kobiety palące o najniższej masie były bardziej narażone na śmierć niż kobiety palące o prawidłowej masie ciała. Ryzyko rosło wprost proporcjonalnie do wagi ciała. Wśród niepalących chorych na cukrzycę, trend był jednak bardziej bezpośredni: im niższa waga danej osoby, tym mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci.

Wcześniejsze badania, leżące u podstaw „paradoksu otyłości”, stwierdzały, że osoby z normalną wagą, w momencie rozpoznania cukrzycy, były dwukrotnie bardziej narażone na śmierć w ciągu danego okresu niżeli osoby z nadwagą lub otyłością. Naukowcy stwierdzili, że problem przedstawiony we wcześniejszych badaniach, sugerujący, że dodatkowy ciężar jest ochronny w cukrzycy mogły być spowodowane faktem, iż szacunki wagi były często wykonywane dziesiątki lat po zdiagnozowaniu cukrzycy, a to z kolei mogło wypaczyć wyniki.

Sara Borys

Komentarze do: "Paradoks otyłości" - obalanie dowodów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz