Szukaj

Przegryzanie niekoniecznie powiększa twój obwód talii, stwierdza badanie

Małe przegryzanie między posiłkami niekoniecznie może odzwierciedlić się w naszej talii, stwierdziło badanie przeprowadzone na kobietach w Norwegii. Uczestniczki badania, które przyznały się do przegryzania w ciągu dnia, wcale nie były bardziej zagrożone wyższym wskaźnikiem BMI (body mass index, wskaźnik tkanki tłuszczowej) od tych, które mówiły, iż nigdy nie przegryzają.Nie było również powiązania między przegryzaniem i jedzeniem większych ilości posiłków albo przekąsek, jak również epizodami hulaszczego jedzenia, mówią badacze.

Przegryzanie zostało zdefiniowanie jako nieplanowane i powtarzajace się jedzenie między posiłkami, kiedy kobiety czuły, iż jedzenie miało nad nimi kontrolę – jeżeli czuły, że straciły kontrolę nad jedzeniem, zachowanie było uważane za tak zwane „binge eating”, czyli szaleńcze jedzenie.

To właśnie ta kontrola jest najprawdopodobniej przyczyną braku powiązania między przegryzaniem a wysokim wskaźnikiem BMI, mówią badacze. Aczkolwiek, eksperci zastrzegają, że wbrew nowym odkryciom, nieplanowane jedzenie zazwyczaj jest złym pomysłem, ponieważ prowadzi do konsumpcji nadmiernych ilości kalorii.

Przegryzanie to raczej zły zwyczaj, mówi pani Katherine Tallmadge, dietetyczka oraz autorka książki „Diet Simple” (LifeLine Press, 2011). Jedyną chwilą, kiedy przegryzanie może być dla ciebie dobre, to wtedy, kiedy posilasz się owocami i warzywami – na pewno nie chipsami i batonikami zbożowymi, mówi specjalistka.

Badanie norweskich naukowców zostało opublikowane w najnowszym wydaniu Eating Behaviors.

Kontrolowane przegryzanie


Badanie to obserwowało 58 kobiet, w wieku od 19 lat do 41 lat, z dwóch uniwersytetów we wschodniej Norwegii. Uczestniczki określiły jak często przegryzały w ciągu ostatnich 28 dni. Badacze poinstruowali je, w jaki sposób rozróżnić między przegryzaniem, przekąskami i posiłkami.

Badacze pogrupowali kobiety według częstotliwości przegryzania (ilość dni): 9% kobiet nie przegryzało, 5% kobiet przegryzało każdego dnia. Największa grupa kobiet, 40%, doniosła o przegryzaniu w ciągu 6 – 12 dni.


Przegryzanie nie było związane ze wskaźnikiem BMI dla kobiet, z tym jak często jadły one posiłki i przekąski, z hulaszczym jedzeniem, ani z problemami z wagą. Badacze nie wiedzą, czy którakolwiek z uczestniczek, które przegryzały, przybrała na wadze – nie zważyli oni kobiet, jak przyznała jedna z badaczek, pani Deborah Reas, psycholog z Oslo University Hospital.

Jeżeli przegryzanie powoduje, że dana osoba zjada więcej kalorii niż spala, prawdopodobnie z czasem doprowadzi to do przybierania na wadze, dodaje jeszcze specjalistka. Nie jest również jasne, czy przegryzanie można określić poza 28-dniowym okresem, stwierdza badaczka.

Dlaczego planowanie jest lepsze?

Badacze polegali na osobistych stwierdzeniach uczestniczek na temat przegryzania, a taka metoda zbierania informacji na temat diety często jest niewiarygodna, stwierdza pani Katherine Tallmadge. Ludzie często nie pamiętają co jedli, albo nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele zjedli, wyjaśnia dietetyczka.

Badanie również nie sprecyzowało, co uczestniczki przegryzały, dodaje pani Katherine Tallmadge. W Stanach Zjednoczonych, ludzie zazwyczaj wybierają do przegryzania jedzenie wysokokaloryczne oraz ubogie w składniki odżywcze. W dodatku, jak wynika z doświadczenia dietetyczki, apetyt tych przegryzających jest mniej nasycony kolejnym posiłkiem, nawet jeśli zjedli więcej niż zazwyczaj jedzą.

Nie oznacza to, że wszelkiego rodzaju przekąski są złe. Ale ludzie próbujący utrzymać zdrową wagę powinni planować swoje przekąski i jeść coś odżywczego. Jeżeli nie planują, często kończą na pochłanianiu tego, co jest właśnie w zasięgu ręki, a zazwyczaj jest to śmieciowe jedzenie, wyjaśnia pani Katherine Tallmadge.

Co należy zapamiętać? Przegryzanie między posiłkami może być OK, jeżeli nie jesz dodatkowych kalorii. Ale najlepiej jest planować swoje przekąski.

Komentarze do: Przegryzanie niekoniecznie powiększa twój obwód talii, stwierdza badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz