Szukaj

Probiotyki uśmierzają problemy jelitowe, jak pokazuje wiele badań

Probiotyki, albo inaczej mówiąc, „dobre bakterie”, mogą obniżać poziom zapalenia w ciele. Co może być korzystne dla pacjentów, którzy mają choroby zapalne, takie jak wrzodziejące jelita, mówi nowet badanie.


Zaplenia normalnie pomagają naszemu organizmowi w walce z zakażeniem, ale chronicznie wysoki poziom zapalenia może spowodować obrzęki i ból, a także uszkodzenia tkanek. Łuszczyca, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także zespół przewlekłego zmęczenia, to wszystko są to choroby, w których zapalenie może odgrywać bardzo poważną rolę.

W nowym badaniu, pacjenci z jedną z tych chorób, którzy zażywali probiotyki bakterii B. Infantis przez osiem tygodni, obniżyli u siebie poziom zapalenia, w porównaniu do pacjentów, którzy zażywali placebo. A zdrowi ludzie, którzy jedzą probiotyki, również stwierdzili u siebie redukcję zapaleń w porównaniu do ludzi, którzy zażywali placebo.

Rezultaty więc sugerują, że probiotyki mogą obniżać poziom zapalenia, niezależnie od dolegliwości, stwierdzają badacze odpowiedzialni za to badanie. Aczkolwiek, nie jest w dalszym ciągu jasne czy probiotyki mogą właściwie pomóc w uśmierzaniu objawów tych chorób, dodają jeszcze eksperci.

Jest prawdopodobnie jeszcze za wcześnie, żeby mówić, że ludzie z łuszczycą albo z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego będą się czuć o wiele lepiej jeśli zaczną zażywać te probiotyki, mówi doktor Gregor Reid, makrobiolog na uniwersytecie University of Western Ontario w Kanadzie, który nie brał udzial w tym badaniu. Ale, teoretycznie, powinni, choć badania jeszcze tego nie wykazały, dodaje jeszcze specjalista.


Badanie, ktore było prowadzone przez badaczy z uniwersytetu University College Cork w Irlandii, zostało zaprezentowane na corocznym spotkaniu organizowanym przez amerykańską ACG (American College of Gastroenterology) w Waszyngtonie, w Stanach Zjednoczonych. Finansowo badanie to wsparła firma biotechnologiczna Alimentary Health Ltd.

Rezultaty te zdają się być nieco sprzeczne z innymi badaniami, które pokazywały, że probiotyki pobudzają, a nie tonują odpowiedzi naszego układu odpornościowego. Ale jak uważa doktor Gregor Reid, możliwe jest, że bakterie robią i to i to.


Nie uważam, żeby było coś, czego bakteria nie może zrobić, ponieważ w zasadzie jesteśmy chodzącymi bakteryjnymi ciałami. Wpływają one na wszystko, co robimy, wyjaśnia swój punkt widzenia amerykański specjalista.

Badanie przeprowadzone w Irlandii daje jeszcze jeden dowód na to, że probiotyki mogą pomóc w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, stwierdza doktor Raymond Cross, gastroenterolog na uniwersytecie University of Maryland School of Medicine. Aczkolwiek, bakterie mogą pomóc ludziom z lekkimi albo umiarkowanymi postaciami choroby, dodaje jeszcze doktor Raymond Cross. W przypadku postaci ciężkich nie zdziałają zbyt wiele.

Probiotyki mogą również pomóc ludziom, którzy muszą brać antybiotyki przez dłuższy okres czasu. Inne badanie, zaprezentowane podczas spotkania zorganizowanego przez amerykańską ACG (American College of Gastroenterology), pokazuje, że zażywanie probiotyków zanim zacznie się brać antybiotyki, pozwala zredukować ryzyko biegunki związanej z antybiotykami właśnie, o około 60%, jak podał do publicznej wiadomości doktor Rabin Rahmani, gastroenterolog w centrum medycznym Maimonides Medical Center w Nowym Jorku.

Naukowiec ten wraz ze swoimi kolegami przyjrzeli się 22 badaniom obejmującym ponad 3 000 pacjentów, którzy zażywali probiotyki przez średnio 1,5 tygodnia.

Podczas gdy gastroenterolodzy zaczynają zalecać probiotyki na zaburzenia takie jak zespół wrzodziejącego jelita grubego albo biegunka związana z zażywaniem antybiotyków, niedokładnie jeszcze wiemy, która bakteria, albo w jakiej dawce, jest najbardziej korzystna, stwierdza doktor Raymond Cross. Badacze powinni więc zagłębić się w tę tematykę, aby lekarze wiedzieli w końcu co i komu przepisywać, dodaje jeszcze specjalista.

Komentarze do: Probiotyki uśmierzają problemy jelitowe, jak pokazuje wiele badań (3)

anetaaa_
anetaaa_ 06-06-2013 21:48

probiotyki

1

daję acidolac baby, a dla starszego dziecka (od 3-go roku życia) można dać wersję junior w postaci misiotabletek o smaku czekolady... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
flurka
flurka 06-06-2013 20:59

Probiotyk dla dziecka

1

Jakie probiotyki podajesz probiotyki swoim dzieciom?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
anetaaa_
anetaaa_ 16-05-2013 14:14

racja

1

można się o tym przekonać na własnej skórze stosując je przy biegunce, wg mnie warto ich używać bo skracają czas trwania i regulują działanie żołądka... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze