Szukaj

Probiotyki mogą pomóc w leczeniu depresji

Probiotyki nie są czymś nowym, ale jako suplementy stały się modne dopiero od niedawna. Obecnie większość ludzi słyszała i widziała ich niezliczoną ilość razy w reklamach jako jogurt, bądź naturalny produkt spożywczy. Nawet firmy kosmetyczne promują swoje nowe produkty zawierające probiotyki.

Ale czym są i dlaczego mają taką ważną rolę? Probiotyki to żywe bakterie, które pomagają w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego. Rozwój i wprowadzanie do obrotu produktów, które zawierają żywe bakterie, cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Pomysł na probiotyki jest wspierany przez naukowców. Jednak mikroorganizmy nie wywierają do końca pozytywnych efektów w przewodzie pokarmowym, szczególnie, gdy wykorzystywane są do przeciwdziałania skutków antybiotyków, które zabijają zarówno "złe" jak i "dobre" bakterie. Pierwszy znany opis probiotyków nastąpił w 1908, kiedy rosyjski naukowiec Élie Miecznikowa zauważył, że Europejczycy, którzy regularnie jadali produkty wiejskie, składające się z nabiału, żyli dłużej od pozostałych.

W ciągu ostatnich kilku lat zostały przeprowadzone badania, mające na celu zbadanie ewentualnego wpływu probiotyków na zachowanie człowieka. Dowiedziono, że może on być pozytywny.

Autorzy nowego artykułu przeglądowego w Biological Psychiatry zdefiniowali „psychobiotic” jako "żywy organizm, który po spożyciu w odpowiedniej ilości, produkuje korzyści zdrowotne u pacjentów cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych." Odkryli, że bakterie, które spożyje się w odpowiedniej ilości, oferują ogromne możliwości w leczeniu depresji i innych zaburzeń związanych ze stresem.

Autorzy artykułu opisują jedno z badań, w których oceniano potencjalne korzyści, które przeprowadzili na szczurach, wykazujących zachowania depresyjne z powodu separacji matki z dzieckiem. Probiotyk normalizuje leczenie, zarówno ich zachowanie, jak i zaburzenia odpowiedzi immunologicznej. To przedkliniczne badania i inne, zdecydowanie potwierdzają hipotezę, że probiotyki mają potencjał, by wywierać skutki behawioralne i immunologiczne.

Niektóre „psychobiotics” wykazały, że mają działanie przeciwzapalne. Jest to ważne dlatego, że depresję i stres mogą wywoływać zapalenie w organizmie. Choroby zakaźne, takie jak borelioza, może powodować stany depresyjne. Według autorów, jelitowa równowaga mikrobiologiczna może zmieniać regulację odpowiedzi zapalnych i w ten sposób mogą mieć wpływ na nastroj i zachowanie.

Badań przeprowadzanych na ludziach wciąż brakuje. Jeżeli zostały przeprowadzone, to wykazały mało obiecujące wyniki. W jednym z badań, zdrowi ochotnicy otrzymywali probiotyki przez 30 dni. Ci, którzy otrzymali probiotyk, zanotowano niższy poziom stresu. W innym badaniu, ochotnicy, którzy spożywali jogurt zawierający probiotyk odniósł poprawę nastroju.

- To co jest jasne w tym momencie to to, że od wielu przypuszczalnych probiotyków, tylko niewielki odsetek ma wpływ na zachowanie i może kwalifikować się jako psychobiotics - powiedział autor artykułu.

- Ten intrygujący nowy obszar badań mogą otworzyć nowe możliwości w leczeniu depresji. - powiedział Dr John Krystal, redaktor Biological Psychiatry.

Na razie wszyscy musimy czekać na naukowców do prowadzenia kontrolowanych  badaniach, aby zapewnić dostateczne dowody.

Komentarze do: Probiotyki mogą pomóc w leczeniu depresji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz