Szukaj

Poziomy sodu w jedzeniu w dalszym ciągu odstraszają

Niebezpiecznie wysokie poziomy soli w przetworzonej żywności i fast foodach w dalszym ciągu takie pozostają, mimo niezliczonych napomnień od agencji zdrowotnych - publicznych i prywatnych - skierowanych do przemysłu spożywczego, jak pokazuje badanie opublikowane w JAMA International Medicine.Prace przeprowadzili naukowcy z Northwestern Medicine wraz z Center for Science in the Public Interest, którzy podsumowują: - Nawoływania o dobrowolne obniżenie ilości soli w jedzeniu do niczego nie prowadzi.

W badaniu oceniono zawartość sodu w wybranych daniach przetworzonych i w restauracjach fast food w latach 2005, 2008 i 2011. Główny wniosek: poziom sodu był i jest wysoki.

Dr Stephen Havas z Northwestern University Feinderg School of Medicine mówi: - Podejście „dobrowolności” nie działa. Badanie pokazuje, że przemysł żywnościowy się ociąga i nie wprowadza wielu zmian. Nie zmieni się to, dopóki rządy nie postanowią naprawdę chronić zdrowia ludzi. Ilość sodu w jedzeniu powinna być uregulowana.


Nadmiar soli w jedzeniu zabiera przedwcześnie nawet 150 000 ludzi rocznie w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Około 90% amerykańskiej populacji ma nadciśnienie, którego główną przyczyną jest sól w diecie. Nadciśnienie zaś zwiększa ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.

Dr Havas kontynuuje: - Wysoka zawartość soli jest korzystna dla przemysłu żywnościowego. Sól bowiem tłumi czasami niezbyt dobry smak jedzenia, a także stymuluje ludzi do picia większych ilości napojów dosładzanych i alkoholu.

- Typowy Amerykanin je przeciętnie prawie 2 łyżeczki soli dziennie, czyli o wiele więcej niż jest to zalecane oficjalnie: ok. 3/5 łyżeczki lub 1 500 miligramów dziennie – alarmuje American Heart Association.

Około 80% dziennego sodu w diecie ameryańskiej pochodzi z jedzenia przetworzonego bądź z dań restauracyjnych. Bardzo niewiele soli Amerykanie sami dodają do jedzenia.

Dr Havas dodaje: - Jedynym sposobem na uniknięcie nadmiaru soli to gotowanie samemu i nie używanie tej przyprawy. Ale jest to nierealne dla większości z nas.

Zdaniem naukowca, FDA powinna już teraz zmuszać producentów żywności i restauracje do obniżania poziomu sodu w jedzeniu zgodnie z wytycznymi Institute of Medicine i innych instytucji. Dodaje, że ludzkie kubki smakowe bardzo szybko przystosowują się do mniejszej ilości soli. Gdyby więc redukować jej poziomy o 20% co roku, nikt nie zauważyłby różnicy.

Komentarze do: Poziomy sodu w jedzeniu w dalszym ciągu odstraszają

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz