Szukaj

Pierwsi rolnicy europejscy praktykowali jeszcze rybołówstwo

Publikując swoje badanie w PNAS, badacze z wielu europejskich krajów przeanalizowali elementy ceramiczne z neolitu, i wykazali, że mimo rewolucji rolniczej, mieszkańcy regionu Bałtyku w dalszym ciągu na wielką skalę kontynuowali eksploatację zasobów morskich i rzecznych, jakieś 6 000 lat temu.


Badacze z uniwersytetu w York oraz z uniwersytetu w Bradford (Zjednoczone Królestwo), we współpracy z badaczami z Niemczech i z Danii, przeanalizowali pozostałości kuchenne, zachowane w 133 pojemnikach ceramicznych, datujących się na rok 4000 przed naszą erą, około.

Pojemniki te pochodziły z 15 miejsc w krajach bałtyckich w Europie północnej. Celem tego badania była próba oceny diety pokarmowej populacji w neolicie w tym regionie, w okresie kiedy pojawiło się rolnictwo.

Okazało się, że garnki pochodzące z miejsc położonych na wybrzeżach, zawierały więcej resztek wzbogaconych pewną postacią węgla obecnego w organizmach morskich, a 20% spośród nich zawierało inne ślady biochemiczne organizmów wodnych (tłuszcz i olej). Tłuszcze i oleje te są nieobecne u zwierząt żyjących na lądzie i u roślin.


W miejscach położonych bardziej w głąb od lądu, 28% garnków zawierało pozostałości po organizmach wodnych, prawdopodobnie pochodzących z ryb słodkowodnych.

Badania te dostarczają jasne dowody na to, że ludzie żyjący nad zachodnim Bałtykiem, w dalszym ciągu eksploatowali zasoby morskie oraz słodkowodne, mimo pojawienia się zwierząt domowych i roślin (efekt pojawiającego się rolnictwa).

Mimo że rolnictwo zostało wprowadzone szybko w tym regionie, być może nie wprowadziło wielkich zmian w stylu życia tych łowców-zbieraczy. A przynajmniej, zmiany te nie były aż tak spektakularne, jak na początku myślano, podsumowuje doktor Oliver Craig, archeolog z Uniwersytetu w York w Wielkiej Brytanii.

Komentarze do: Pierwsi rolnicy europejscy praktykowali jeszcze rybołówstwo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz