Szukaj

Pestycydy w herbacie - czy wiesz, co pijesz?

Najnowszy raport dotyczący linii herbat Celestial Seasonings, które rzekomo mają być stuprocentowo naturalne, ujawnia, że 91% spośród nich zawiera pestycydy na poziomie przekraczającym normy federalne w Stanach Zjednoczonych. Niebezpieczny poziom pestycydów został stwierdzony w 10 na 11 rodzajów herbaty, które zostały poddane badaniu.Celestial Seasonings, którego właścicielem jest firma Hain Celestial, jest jedną z największych kompanii zajmujących się produkcją profesjonalnych herbat w Ameryce Północnej. Ich kampania reklamowa opiera się na twierdzeniu, że firma została utworzona w wierze, iż naturalna herbata to droga do zdrowego życia, co jest bardzo podkreślane w reklamach herbaty Celestial Seasonings.

Jednakże warto zauważyć, że nigdzie nie jest dokładnie określone co oznacza termin ‘naturalne’ i firmy produkujące żywność wykorzystują tę lukę, żeby sprzedawać produkty, które w rzeczywistości nie są ani bezpieczne, ani zdrowe.

Testy były prowadzone przez niezależną firmę Eurofins Scientific i wykazały, że wiele rodzajów herbat Celestial Seasonings zawiera niebezpieczną ilość pestycydów.

Rzecznik prasowy Celestial Seasonings odpowiedział na zarzuty formułką wyjętą wprost ze strony internetowej firmy, mówiąc, że rygorystycznie testują swoje produkty i są pewni, że ich firma świadczy usługi na najwyższym poziomie pod względem smaku i bezpieczeństwa, które to wartości są znakiem rozpoznawczym marki od ponad 40 lat.


Wymienione testy były częścią większych badań prowadzonych przez Glaucus Research, który jest bardzo krytyczny w stosunku do Hain Celestial. Pomimo że te firmy konkurują ze sobą i Glaucus Research dużo by zyskał na podkopaniu zaufania do Hain Celestial, ich raporty są rzeczowe i niezafałszowane.

W raporcie udostępnionym w lutym 2013 Glaucus podkreśla, że w żadnym momencie nie miał kontaktu z próbkami herbaty konkurencyjnej firmy – zostały one wysłane do badań Eurofins bezpośrednio po zamówieniu przez stronę internetową producenta.

Glaucus dodał jeszcze, że zachęca innych do powtórzenia ich testów i sprawdzenia wyników ponieważ, żeby konsument mógł dokonać właściwego wyboru, producenci muszą wziąć odpowiedzialność za swoje produkty.

Spośród 11 przebadanych rodzajów herbat tylko jedna - Rooibos Safari Spice – rzeczywiście nie zawierała pestycydów. W reszcie rodzajów poziom chemikaliów przekraczał dopuszczalne normy federalne lub stanowe.

Konsumenci na pewno zastanawiają się teraz, komu mogą zaufać jeśli nie Celestial Seasonings? Wygląda na to, że na przykład Twinings jest dobrym wyborem. Ich herbaty osiągnęły najwyższy wynik (A) raporcie rankabrand.org, podczas gdy Celestial Seasonings otrzymało najniższą notę z możliwych – E.


Komentarze do: Pestycydy w herbacie - czy wiesz, co pijesz?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz