Szukaj

Pełne ziarna wydłużają życie

Zewnętrzna warstwa ziarna, czyli otręby, są usuwane podczas rafinacji. W tym procesie ziarna tracą większość błonnika, który jest niezbędny w prawidłowym procesie trawienia.

Część ziarna, która kiełkuje, zwana jest zalążkiem. Usuwa się go, pozbawiając ziarno witamin, minerałów i niezbędnych kwasów tłuszczowych. Końcowym produktem jest rafinowane ziarno, które jest ubogie w składniki odżywcze. Pozostaje jedynie białe, skrobiowe wnętrze, z którego się piecze biały chleb oraz inne produkty z białej mąki. Następnie dodaje się sztuczne witaminy, ale nie są one tak dobrze przyswajalne, jak te naturalne z mąki pełnoziarnistej.
Warto szukać w sklepie produktów z mąki pełnoziarnistej. Informacja znajduje się na etykietach.

Z badań naukowych wynika, że pełne ziarna zmniejszają ryzyko cukrzycy i chorób serca, a także wydłużają życie oraz poprawiają jego jakość.

Dlaczego warto zmienić dietę?

W JAMA Internal Medicine ukazały się wyniki najnowszych badań. Skorzystano z danych z wcześniejszych analiz – Nurses' Health Study (1984 – 2010) i  Professionals Follow Up Study (1986 – 2010), w których uczestniczyło w sumie 188 tys. osób. 27 tys. z nich zmarło. Każda z tych osób miała chorobę serca lub raka już w momencie rozpoczęcia badania.

Wszyscy uczestnicy wypełnili ankiety, dotyczące zwyczajów żywieniowych, które były aktualizowane w czasie trwania badania. Później naukowcy analizowali je pod kątem występowania w diecie produktów pełnoziarnistych oraz ich wpływu na wystąpienie choroby. Odkryli następującą zależność –  ci, którzy jedli produkty pełnoziarniste byli o 10% mniej narażeni na śmierć w czasie trwania badania.

Każde dodatkowe 28 g pełnego ziarna dziennie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 5%. Przy każdym uzupełnieniu dziennej dawki o następne, ryzyko spada o kolejne 9%

To dowodzi, jak ważnym elementem naszej diety są pełne ziarna, które są naturalnym lekiem na wiele dolegliwości. 40 g nieugotowanych otrąb dziennie, czyli pół filiżanki, może obniżyć ryzyko chorób serca o 9%.

Rafinowane ziarna są gorzej trawione i mogą prowadzić do gwałtownych zmian poziomu cukru i insuliny we krwi. Pełne ziarna nie dają takiego efektu i są polecane nie tylko dla diabetyków.

Zuzanna Kućma

Komentarze do: Pełne ziarna wydłużają życie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz